fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Umiejscowienie przedszkoli i żłobków

Miejsce przedszkoli oraz żłobków znajduje się na terenie osiedla mieszkaniowego (egzamin na uprawnienia budowlane). Jedynym usprawiedliwieniem dla umiejscowienia żłobka w okolicy zakładu przemysłowego jest fakt, że robotnicy, którzy tam pracują i pochodzą z różnych osiedli, nie mają możliwości oddania dzieci do żłobka czy przedszkola, ponieważ nie jest to dostępne w ich okolicy. Dobrym pomysłem jest połączenie w jeden blok obiektów takich jak:

– biura,

– laboratoria,

– portiernie,

– łaźnie,

– stołówki,

– ambulatoria.

Jest to korzystne pod kątem ekonomicznym oraz plastycznym. Wszystko jednak zależy od wielkości zakładu oraz od obiektów, które wchodzą w skład pierwszego planu zakładu.

Budynki a kierunki stron świata
Budynki a kierunki stron świata

Usytuowanie budynków względem stron świata

Do zjawisk, które są pożądane należą bezpośrednie działania promieni słonecznych – insolacja. Spowodowane to jest tym, że promienie UV są bakteriobójcze (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy za duże nasłonecznienie jest niekorzystne ze względu na:

– przegrzanie pomieszczeń,

– przegrzanie maszyn lub produktów,

– nadmiar światła.

Tego typu światło jest nieodpowiednie w momencie, kiedy mowa jest o bardzo dokładnych pracach, podczas których trzeba rozróżnić drobne szczegóły i kolory bądź kiedy powstają błyski. W związku z tym od strony północnej powinny znajdować się otwory świetlne (okna i świetliki). Dotyczy to takich przemysłów jak:

– włókienniczy,

– precyzyjny,

– lustrzany.

W przypadku innych gałęzi usytuowanie hal w zależności od stron świata jest obojętne. Warto jednak wiedzieć o tym, że nie należy montować okien w kierunku północnym przy bocznym oświetleniu. Najintensywniejszym oświetleniem jest oświetlenie południowe (programy do uprawnień budowlanych

). Jednak nie dostaje on się za głęboko do pomieszczeń. Spowodowane to jest tym, że kąt padania promieni latem to ok. 60o, zaś w przypadku zimy ten kąt ulega zmniejszeniu przez co intensywność działania promieni również jest mniejsza.

W przypadku oświetlenia wschodniego oraz zachodniego, promienie słoneczne wnikają w głąb pomieszczenia. Oświetlenie zachodnie sprawia, że latem wnętrza się nagrzewają bardzo szybko. Warto jednak uwzględnić to, że budynki i drzewa obok ograniczą to promieniowanie słoneczne. W związku z tym umieszczenie okien w budynkach produkcyjnych w kierunku wschodnim oraz zachodnim jest najlepszym rozwiązaniem. Jednak inaczej ma się sytuacja, jeżeli oświetla się pomieszczenie świetlikami. Położenie względem stron świata nie jest w ogóle istotne. Promienie słoneczne przenikają w przypadku każdego świetlika. Wyjątkami są te, które są ustawione w kierunku północnym lub z niewielkim odchyleniem.

Wpływ kierunku wiatrów

Zanim opracuje się plan generalny, konieczne jest poznanie kierunków oraz szybkości wiatrów, które występują. Wpływają one w istotny sposób na lokalizację zakładów oraz umieszczenie budynków względem siebie w planie.

Działanie wiatrów można przedstawić w sposób graficzny przy użyciu róży wiatrów (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane). Tworzy się ją na takiej zasadzie, że na 8 kierunkach stron świata odkłada się odcinki, które odpowiadają procentowej ilości dni w ciągu roku, gdzie stacje meteorologiczne zanotowały określony kierunek wiatry. Długotrwałe obserwacje pozwalają na stwierdzenie głównego kierunku wiatrów. Przygotowuje się mapki z różami wiatrów, które są charakterystyczne dla danych miejscowości. Polska również ma taką mapkę, gdzie szybkość wiatru wynosi 5 m/s.

Znacząca jest i częstotliwość działania wiatru, i jego szybkość. Im szybszy ten wiatr jest, tym mniejsza jest koncentracja zanieczyszczeń. W związku z tym, jeżeli w konkretnej miejscowości występują wahania szybkości wiatrów, to trzeba poprawić różę wiatrów, gdzie na danych kierunkach odkłada się odcinki, które odpowiadają wynikom, które uzyskano z podziału wyrażonej w procentach częstotliwości przez średnią szybkość wiatru dla danego kierunku.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com