fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Budowlane uprawnienia architektoniczne – podstawowe informacje

Architekt wnętrz, zieleni czy może obszarów zabudowanych? Wiele jest opcji do wyboru. Jeśli jednak mamy zamiar zostać architektem budowlanym, będzie to możliwe tylko wtedy, gdy będziemy posiadać budowlane uprawnienia architektoniczne. Aby w pełni korzystać ze wszystkich możliwości uprawnień architektonicznych, trzeba też spełnić wymogi zawarte w prawie budowlanym. Pomocne będzie także rozporządzenie ministra rozwoju i inwestycji. Mówi ono o przygotowaniu zawodowym potrzebnych do pełnienia w sposób samodzielny technicznych funkcji w budownictwie. (nauka do uprawnień architektonicznych)

Budowlane uprawnienia architektoniczne
Budowlane uprawnienia architektoniczne

Do czego służą uprawnienia architektoniczne?

Budowlane uprawnienia architektoniczne mogą nam służyć do projektowania, do kierowania pracami budowlanymi bądź zarówno do jednego jak i drugiego. Uprawnienia te będą niezwykle przydatne, gdy będziemy chcieli sprawować nadzór autorski. Przydadzą się one też aby pełnić funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego lub by sprawdzać projekty budowlane. Tak jak w pozostałych specjalizacjach uprawnień budowlanych, tak i tu można wybierać między tymi ograniczonymi a nieograniczonymi. Największe możliwości do wykonywania zawodu architekta dają nieograniczone uprawnienia budowlane, stąd są one wybierane najczęściej. Z uprawnieniami o zakresie ograniczonym możemy wyłącznie projektować i/lub kierować pracami budowlanymi obiektów, których kubatura nie przekracza 1000m3 i to na terenie zabudowy zagrodowej. (testy uprawnienia budowlane) (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Przebieg nadawania uprawnień

O budowlane uprawnienia architektoniczne możemy się ubiegać, gdy legitymujemy się odpowiednim wykształceniem. Studia na takich kierunkach jak architektura czy architektura i urbanistyka są wtedy najlepszym wyjściem. Jak w przypadku zdobywania uprawnień budowlanych innych specjalizacji, tak i tutaj potrzebujemy odbyć praktykę zawodową. Ma ona miejsce w biurze projektowym i na placu budowy. Następnym krokiem jest podejście do postępowania kwalifikacyjnego, które składa się z dwóch etapów. W pierwszym z nich okręgowe izby architektów kwalifikują nasze wykształcenie i praktykę zawodową. Drugim etapem jest egzamin na nadanie uprawnień budowlanych. (materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com