fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Budowa wymienników ciepła

Budowa wymienników ciepła

Aktualnie obowiązujące przepisy odnośnie stosowania odzysku ciepła przy nowych projektach budynku, wymienniki ciepła są ważnym i podstawowym elementem w każdej klimatyzacyjnej oraz wentylacyjnej centrali. Ważna jest tu także temperaturowa sprawność stosowanego urządzenia, gdzie w zgodzie z zaleceniami zawartymi w rozporządzeniu musi wynosić ona minimum 50%. To powoduje, że w ten układ wpisuje się prawie idealnie wymiennik ciepła o charakterze krzyżowym. Jest on także członkiem w grupie rekuperatorów, które stosuje się na co dzień do odzysku ciepła z wywiewanego powietrza. Wymiennik ten posiada sprawność na poziomie 50 do 70%. (uprawnienia budowlane program) 

Budowa wymienników ciepła
Budowa wymienników ciepła

Urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne

Producenci klimatyzacyjnych i wentylacyjnych urządzeń dokonują wielu zmian w budowie wymienników ciepła. Takie działanie ma przede wszystkim podwyższyć efektywność związaną z odzyskiem energii. Działania te to m.in. wykorzystanie odpowiedniego sprasowanego polipropylenu bądź też papieru. Dodatkowo pojawiają się też różne rodzaje deformacji o kształcie równoległoboku, które odbiegają od formy typowego rombu. Szerokie zastosowanie na terenie Polski znajdują asymetryczne wymienniki. Mogą one realizować różne tryby prac. Stosuje się je podczas kontroli mikroklimatu w basenowych obiektach. Warto jednak zastanowić się nad wykorzystaniem takich urządzeń w mieszkalnych budynkach. W związku z tym wymiennik musi mieć zwiększoną sekcję, jaką przeznacza się do jego zamontowania. (uprawnienia budowlane)

Asymetryczny wymiennik

Asymetryczny wymiennik posiada budowę, która wyglądem przypomina krzyżowy standardowy rekuperator. Powietrzne strumienie, które przepływają przez wypełnienie jego, nie mają ze sobą kontaktu. Proces związany z przekazywaniem ciepła zachodzi w wewnętrznej pompie. (uprawnienia budowlane 2022)  Płyty, które rozdzielają dwa powietrzne strumienie są rozstawione na kilka do kilkunastu milimetrów. Wymiennik może posiadać dodatkowo w swoim wyposażeniu bypass, tace skroplin i odkraplacz. Czasami do montażu takiego urządzenia trzeba dokonać zwiększenia wymiarów sekcji, jaką posiada. Warto pamiętać, że krzyżowy rodzaj wymiennika przy ujemnych temperaturach wykazuje dużą podatność na procesy związane ze szronieniem i kondensacją. W związku z tym każda z ingerencji w niego będzie wpływać na zmienność w tych zjawiskach. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Modyfikowanie boków wymiennika

Dokonanie modyfikacji boku w wymienniku sprawia, że czas związany z kontaktowaniem się wypełnienia ze strumieniami powietrza wydłuża się. W związku z tym każdy element będzie wprowadzał zmiany w jego sprawności. Ważnym aspektem związanym z nowym rekuperatorem jest zbudowanie go opierając się o wymiennik krzyżowy. To powoduje szronienie i kondensacje. Takie działanie sprawia, że trzeba przemyśleć, czy tego rodzaju wymiennik będzie nadawać się do tworzenia warstw dodatkowych szronu oraz cieczy. Warto zastanowić się również w tym miejscu, czy istnieje jakiś sposób powodujący, że jego wymiary się zmienią, co spowoduje, że wyżej wymienione zjawiska zostaną ograniczone. Aby poprawnie udzielić odpowiedzi na te pytania wystarczy zapoznać się z budową wymienników.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com