Problem z twardą wodą
Z problem twardej wody bez wątpienia spotkało się wielu właścicieli domów oraz mieszkań. Jej używanie sprawia, że skóra jest przesuszona po kąpieli, konieczne jest używanie większej ilości mydła lub odzież po wypraniu jest szorstka pomimo zastosowania odpowiedniego płynu do zmiękczania tkanin. Istnieje jednak niezawodny sposób, który pomaga poprawić jakość wody. W takim przypadku najlepiej zastosować stację uzdatniania wody. (uprawnienia budowlane egzamin ustny)
Stacja uzdatniania wody – czym jest i do czego służy?
Stacja uzdatnia wody służy, zgodnie z nazwą, do uzdatniania wody, czyli poprawy jej jakości. Podczas procesu uzdatniania wody nadawane są jej takie właściwości, które odpowiadają określonym i konkretnym normom. Ten proces polega na klarowaniu, filtrowaniu, zmiękczaniu, destylowaniu oraz napowietrzaniu wody. Zmianom właściwości wody towarzyszą również procesy jednostkowe, wśród których można wymieć między innymi filtrację, koagulację, wymianę jonową, sedymentację, procesy membranowe, sorpcję, dezynfekcję czy utlenianie chemiczne. Każdy w powyższych elementów jest odpowiednio dostosowany odnośnie późniejszego wykorzystania wody. Dzięki procesowi uzdatnia oczyszczona woda może być wykorzystywana np. w celach przemysłowych, komunalnych, w sektorze hotelarskim i gastronomicznym oraz wielu innych. Wszystkie urządzenia, które są używane w procesie uzdatniania wody, określa się mianem stacji uzdatniania wody. (uprawnienia budowlane egzamin)
Gdzie umieścić domową stację uzdatniania wody?
Najważniejsze przy budowie domowej stacji uzdatniania wody jest jej ulokowanie w odpowiednim miejscu. Najlepiej, by znajdowała się jak najbliżej wejścia instalacji wodnej domu, możliwie blisko hydroforu. W przypadku, gdy na sieci umiejscowiony jest wodomierz, stację uzdatniania wody należy umieść tuż za nim. Ponadto jeśli instalacja wodna posiada dodatkowe odgałęzienie, które zasila kran ogrodowy, to stacja uzdatniania wody powinna być zamontowana w taki sposób, aby woda, która trafia do ogrodu, nie była uzdatniana. (uprawnienia budowlane kontakt)
Proces budowy domowej stacji uzdatniania wody
Przed przystąpieniem do budowy domowej stacji uzdatniania wody należy stworzyć odpowiedni projekt oraz dokładnie zaplanować jej poszczególne elementy. Dzięki temu możliwe jest wyodrębnienie potrzebnej i odpowiedniej ilości miejsca potrzebnego do budowy oraz przygotowanie wnętrza. Istotne jest, by pomieszczenie miało nie tylko właściwą wielkość, ale również temperaturę (powinna wynosić około 3-5 ℃). Temperatura nie może być zbyt wysoka, ponieważ mogłoby to doprowadzić do przegrzani stacji uzdatniania wody. (uprawnienia budowlane 2022)
Konkretne etapy do wykonania oraz niezbędne do wykonania rozwiązania są uzależnione od ujęcia, z którego woda będzie czerpana. Z tego względu istotne jest skorzystanie z pomocy specjalistów przy budowie domowej stacji uzdatniania wody. Wiedza i doświadczenie, które posiadają, pozwalają na dopasowanie odpowiednich rozwiązań do konkretnego przypadku. (uprawnienia budowlane program)