fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Kopuła żaglowa z nasadzoną czaszą

Kopuła posiada podniebienie zrobione z dwóch płaszczyzn. Pierwsza z nich jest opisana kwadracie i zrobiona jest z narożnych żagli, inaczej zwanych wróżnikami, jakie zablokowane są z boków odciętymi poprzez kulę płaszczyznami murów (dościeniami). Od góry kołem wpisanym w powierzchni poziomej jaka biegnie przez szczytowe punkty dościeni. Na tym kole stworzona została kolejna płaszczyzna odpowiedniej kopuły obrotowej. Ta kopuła z jej żaglami ma inną nazwę, mianowicie kopuła żaglowa z nasadzoną czaszą bądź kopuła bizantyjska. (uprawnienia budowlane kontakt)

Budowa kopuł
Budowa kopuł

Wspomniana kopuła żaglowa z nasadzoną czaszą ponad kwadratem obrazuje się w czterech rzutach. Luki w murach są okryte przez otwory wspierające, a żagle wykonane są z wyjętych wspornikowo rzędów cegieł. Między żaglami a szczytową kopułą zamocowuję się gzyms, jaki jest tam w celach estetycznych. Wezgłowie czaszy leży w połowie wysokości pionowego promienia, wspiera się przy środkowych częściach boków kwadratów na wystających wspornikowo ze ścian rzędach cegieł, a w narożnikach na przechylonej ścianie, wspartej na wróżnikach i unieruchomionych w pachach poprzecznymi ściankami.

Kopułę żaglową z nasadzoną czaszą ponad ośmiokątem obrazujemy natomiast w dwóch rzutach. Luki w murach okrywa się otworami wspierającymi. Wezgłowie kopuły znajduje się w połowie wysokości pionowego promienia na wystających ze ściany rzędach cegły. Żagle bywają małych rozmiarów, więc wsparcie wyższej kopuły należy do prostszych niż we wcześniej opisanej sytuacji. Żeby uprościć wsparcie kopuły, warto przedostać się od planu kwadratowego do ośmiokątnego. Można narożnik kwadratu przesklepić, tworząc sklepienie o nazwie stożkowe. (uprawnienia budowlane 2021)

Kopuły z łubniem

Taki rodzaj kopuł tworzy się poprzez wykonanie walca, czyli właśnie łubnia nad luką w kopulę, w jakiej osadza się luki na światło. Walec można okryć kopułą mniejszych rozmiarów.

Jeśli chodzi o sklepienie beczułkowe, to na ścianie podłużnej budynku prostokątnego, albo na pionowym deskowaniu oznaczamy krzywą ced (najprawdopodobniej zawsze będzie to odcinek kołowy), a na poprzecznej ścianie inną krzywą afb. Wtedy ta krzywa zostaje przestawiana końcówkami po krzywej ced, robiąc takim sposobem podniebienie sklepienia. (uprawnienia budowlane program)

Sklepienia beczułkowe

Te sklepienia figurują zaraz po kopułach obrotowych drugie miejsce na podium co do budynków, których celem jest okrywanie płaszczyzn, patrząc na ciężar i jak najmniejsze korzystanie z materiałów. Są one idealne do okrycia prostokątów o różnych stosunkach rozmiarów boków. Sklepienia beczułkowe z cegły bywały wykorzystywane w budowlach od wieków, ale głównie do okrywania małych powierzchni. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Patrząc statycznie beczułka działa w stronę podłużną jak łuk ze ściągiem, podczas czego za przekrój łuku uważamy pełny i kompletny przekrój łupiny wraz z żebrem wezgłowiowym.

Kopuły obrotowe i żaglowe

Zwykle kopuły obrotowe okrywają budynki albo elementy budynków o rzucie poziomym w kształcie przypominającym okrąg czy wielobok foremny. W tej ostatniej sytuacji kopuła potrafi być na wieloboku zarówno opisana jak wpisana. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Kopuła żaglowa jedno-płaszczyznowa to kopuła, która opisana jest na kwadracie i posiada podniebienie na kształt jednej powierzchni, zrobionej z elementów narożnych, które nazywamy żaglami albo wróżnikami i czaszy. Elementy ściany odseparowane płaszczyzną kopuły to dościenia. Przedstawimy ją w trzech rzutach, a w każdej z czterech ścian są luki okryte otworami, jakie wspierają kopułę. Pachy ponad żaglami są wypełnione chudym betonem bądź murem. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com