Domy parterowe są zazwyczaj wygodne, odpowiednio rozmieszczone pomieszczenia zapewnią wygodę użytkowania dla dzieci, dorosłych, jak również osób starszych. Oczywiście aby zdecydować się na taki budynek musimy mieć odpowiednio dużą działkę, a także powierzchnia jej powinno być w miarę równa.
Wybudowanie niedużego domku parterowego jest z reguły tańsze, niż budowa domów z kondygnacjami. Kolejną zaletą jest to, iż domy parterowe budujemy szybciej, niż domy piętrowe.
W przypadku instalacji zazwyczaj wszystkie znajdują się w jednym centralnym punkcie w domu parterowym, trudno tu uzyskać właściwy ciąg kominowy jeśli, więc nie przewidujemy wentylacji mechanicznej trzeba pomyśleć o nasadach kominowych, które poprawiają wpływ zużytego powietrza. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Najczęściej jeśli chodzi o budynki parterowe wybiera się domy o prostej bryle, są to niewątpliwie względy ekonomiczne, ale proste bryły są również popularne ze względu na możliwość uzyskania sporej powierzchni w danych pomieszczeniach co jest bardzo pożądane.
Dachy spadziste i płaskie
Zazwyczaj do domów parterowych wybiera się dachy spadziste lub proste, stromy dach wymaga zwartej formy i osiowej kompozycji, istotny jest tutaj sztywny układ wnętrza. Płaski dach zapewnia swobodniej ukształtowanie bryły domu, może to być rozbita kubatura budynku na kilka części i właściwie budynek możemy dopasować do swoich potrzeb i wymagań. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Bardzo dużą zaletą domów parterowych jest łatwość poruszania się po całej powierzchni dla osób starszych, czy niepełnosprawnych. Nie ma bowiem tutaj przeszkód takich jak schody i progi.
Najczęściej wszystkie pomieszczenia są skupione wokół jednego centralnego holu. Główne miejsca spotkań to spory salon. Bardzo często z salonu wychodzi również okno na taras, który jest jakby przedłużeniem tego pomieszczenia, tutaj można spędzać czas na świeżym powietrzu, jeżeli jest teraz odpowiednio zadaszony to nawet deszcz nie będzie nam przeszkadzał w wolnych chwilach na zewnątrz. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)