Bramy segmentowe cieszą się dużą popularnością i są najczęściej wybieranym rodzajem bram garażowych. Podczas otwierania, w przeciwieństwie do bram uchylnych czy rozwieranych, nie zajmują przestrzeni podjazdu, wsuwając się do wnętrza garażu, co jest szczególnie istotne w przypadkach wyjazdu wychodzącego bezpośrednio na ulicę. Ponadto producenci dbają o ich skuteczną izolację termiczną, a także o sam wygląd. Dzięki temu dopasowanie stylistyczne bramy garażowej do stolarki okiennej bądź drzwi wejściowych nie powinno stanowić większego problemu. (uprawnienia budowlane)
Wybór odpowiedniej bramy
Przy wyborze bramy garażowej należy wziąć pod uwagę różne kwestie, a nie tylko jej wygląd czy cenę. Brama powinna być solidna oraz wytrzymała, jednocześnie zapewniając także termoizolacyjność, bezpieczeństwo (zabezpieczenia antywłamaniowe oraz rozwiązania chroniące użytkownika) oraz komfort użytkowania. Producenci dbają o wprowadzenie odpowiednich układów zabezpieczających, np. to przeciążeniowe zatrzymuje i cofa skrzydło, kiedy to w trakcie zamykania trafi na jakąś przeszkodę. Powszechnym standardem w przypadku bram staje się ich automatyka. Przy doborze odpowiedniego napędu najlepiej skorzystać z pomocy fachowca. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że bramę wyposażoną w napęd trudniej jest podważyć. (uprawnienia budowlane testy)
Konstrukcja bramy segmentowej
Skrzydło bramy segmentowej zbudowane jest z segmentów o konstrukcji dwuściennej, szczelnie połączonych ze sobą zawiasami. Panele są odpowiednio uszczelnione zarówno na połączeniach, jak i na całym obwodzie płaszcza. W trakcie otwierania przesuwają się po prowadnicach umieszczonych po bokach. Bramy segmentowe wykonywane są z różnych materiałów, z których najczęstszym jest stal ocynkowana. (akty uprawnienia budowlane)
Większość bram segmentowych otwiera się do góry, jednak na rynku można znaleźć również modele boczne (przesuwają się na jedną ze ścian garażu), które stosowane są w przypadku szerokich i niskich pomieszczeń. W tego rodzaju bramach segmenty, które nie różnią się niczym w porównaniu do tych z modeli górnych, umiejscowione są pionowo, a prowadnice są zamontowane na suficie oraz w podłodze. W dolnej prowadnicy może jednak zbierać się brud, a niższa sprzedaż tego modelu wpływa na wyższe ceny górnego odpowiednika. (segregator uprawnienia budowlane)
Zalety bram segmentowych
Niewątpliwą i oczywistą zaletą bram segmentowych jest to, że pozostawiają wolne miejsce zarówno przed garażem, jak i pod sufitem. Składanie się bramy do wnętrza garażu zapewnia dużo przestrzeni, chociażby na manewrowanie samochodem. Taka brama gwarantuje ochronę przed włamaniami oraz jest wysoce odporna na korozję ze względu na wysokiej jakości materiały, z których jest zbudowana. Jej obsługa nie powinna przysporzyć nikomu większym problemów dzięki napędowi elektrycznemu, który stanowi standard w tym względzie. Faktem jednak jest, że brama segmentowa jest najdroższym rodzajem bram garażowych, w którą jednak warto zainwestować – spełnia bowiem liczne standardy oraz oczekiwania klienta i służy przez lata. (egzamin na uprawnienia budowlane)