Blok kanałowy
Przy zewnętrznych ścianach zastosowanie znajdują kanałowe bloki z dodatkową termiczną izolacją, wykonaną z gazobetonu (nauka do uprawnień budowlanych). Powstają one w zakładach zajmujących się prefabrykacją. Asortyment blokowych wielokanałowych elementów jest uzupełniony podobnie jak w przypadku żużlobetonowych bloków, licznikowymi, wentylacyjnymi i drzwiowymi blokami. Powierzchnie zewnętrznych i wewnętrznych ścian wielokanałowych blokowych muszą być otynkowane. W związku z tym jest to główna wada stosowanie tego rodzaju ścian.
Wielkopłytowe ściany
Wielkopłytowe ściany mają dużo mniej spoin zastosowanych pomiędzy prefabrykatami, niż ma to miejsce w przypadku zastosowania ścian blokowych. Takie ściany skutecznie eliminują prace związane z tynkowaniem. Jeżeli stosujemy prefabrykaty na tzw. „izbę”, styki ścian znajdują się w narożach. Ewentualne rysy, jakie mogą powstać są niewidoczne. W związku z tym, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie produkcji ściennych wewnętrznych płyt ze zwykłego betonu, w bateryjnych stalowych formach. Przy odpowiednim wykonaniu form, płyta będzie gładka, a powierzchnia wykończona (program uprawnienia budowlane). Płytowe ścienne prefabrykaty mają także często wmontowaną okienną i drzwiową stolarkę co powoduje, że po montażu surowego stanu budynek jest w większym stopniu gotowy. Chcąc obliczyć wartości statyczne płytowych ścian, w obliczeniach nie uwzględnia się zbrojenia. Jednak w pełnych płytach poza montażowym zbrojeniem stosuje się także zbrojenie konstrukcyjne obwodowe.
Zbrojenie w blokach wykonanych z lekkich betonów
W blokach wykonanych z lekkich betonów, przy małej szerokości bloków zbrojenia montażowe może zostać wykonane za pomocą przedłużenia jednej odnogi przy montażowym uchwycie. Kiedy mamy do czynienia z blokami gazobetonowymi, których szerokość jest większa, należy w układzie pionowym i poziomym uzbroić je przeciwskurczowo. Zewnętrzne ściany wykonane z gazobetonowych bloków mają jedną z ważniejszych zalet. Bloki można obrabiać w sposób mechaniczny w wytwórniach, w związku z czym można je produkować jako bardzo małe tolerancje wymiarowe. W ten sposób możemy wykonać połączenia stykowych powierzchni na klej, a powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne pomalować. Nie musimy zastosować tu robót tynkarskich. Zarówno te zalety, jak i to, że fizyczne cechy gazobetonu są także korzystne, budownictwo za pomocą gazobetonowych bloków ma duże perspektywy dotyczące rozwoju (program egzamin uprawnienia 2021).
Trzy warianty płyt z otworami
Możemy wyróżnić trzy rodzaje płyt w zależności od otworów. Pierwsze to płyty, które posiadają okienny otwór. Do takich otworów dodaje się obwodowe zbrojenie. Żeby uniknąć rys w narożach, które mogą powstać w związku z naprężeniami należy zastosować stalową siatkę. Drugim typem są płyty z otworem drzwiowym, w części środkowej. W takim wypadku dodaje się konstrukcyjne zbrojenie na całym obwodzie otworu. Trzecim rodzajem płyt są płyty posiadające otwór drzwiowy bardzo blisko brzegu. W takiej płycie jej słupek umieszczony poza otworem ma mniejszą szerokość niż 50 cm. Poza zastosowaniem zbrojenia obwodowego otworu, słupek liczy się jako żelbetowy (uprawnienia budowlane – egzamin). Grubość wewnętrznych płyt ściennych zależy od stopnia nośności, a także od tego, jaka ma być izolacja akustyczna. W międzymieszkaniowych przegrodach stosuje się izolacyjność wynoszącą 48 dB. Taka grubość odpowiada ścianie wykonanej ze zwykłego betonu na 14-15 cm. Grubość ta znajduje zastosowanie w budynkach od 10 do 12 kondygnacji. W wyższych płytowych budynkach, powyżej 12 kondygnacji stosowana jest grubość izolacji 187-20 cm.
Wady blokowych systemów
Największą wadą podczas stosowania sytemu blokowego jest powstawanie w miejscu spoin rys na tynkach (program z aktami na uprawnienia budowlane). Są one spowodowane wysychaniem oraz kurczeniem betonu, termicznymi odkształceniami, a także drganiami budynku i osadzaniem się. Aby obliczyć nośność ścian wykonanych z bloków należy zastosować zasady betonowych konstrukcji. Prefabrykaty nie musza być zbrojone. Ta zasada nie znajduje jednak zastosowania w przypadku, gdy mamy do czynienia z blokiem z komórkowego betonu. Ze względu na duże skurcze materiałowe tego bloku, wymagają one montażowego zbrojenia.