fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ekologiczne oczyszczanie ścieków

Biologiczne oczyszczalnie ścieków stanowią alternatywne rozwiązanie dla standardowych oczyszczalni z rozsączającym drenażem (potocznie nazywanych szambami ekologicznymi). Ich sposób działania jest zbliżony. Jednak niewątpliwą zaletą biologicznych oczyszczalni jest możliwość ich zamontowania na niesprzyjających gruntach takich jak glina lub innych odznaczających się wysokim poziomem wód gruntowych bądź niską przepuszczalnością. Ścieki  oczyszczone przy pomocy biologicznej oczyszczalni można odprowadzać do studni chłonnych lub cieków wodnych, ponieważ nie stanowią zagrożenia dla naturalnego środowiska. Z powodzeniem mogą być również wykorzystywane do podlewania ogrodu. (segregator uprawnienia budowlane)

Przy decyzji o budowie biologicznej oczyszczalnie ścieków warto wziąć pod uwagę fakt, że istnieje możliwość otrzymania w tym celu dotacji ze środków publicznych. Kwota dofinansowania określana jest przez jednostkę samorządową i w niektórych przypadkach może osiągnąć nawet 80% wartości samej inwestycji. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Biologiczna oczyszczalnia ścieków
Biologiczna oczyszczalnia ścieków

Proces działania biologicznej oczyszczalni

Istnieją różne rodzaje biologicznych oczyszczalni ścieków, jednak proces ich działania zasadniczo dzieli się na pięć etapów. Pierwszy z nich polega na przesiewaniu, usuwaniu mineralnych odpadów, sedymentacji, a następnie obróbce biologicznej oraz osadzaniu ostatecznym. Drugi etap odbywa się w komorze denitryfikacji (pełni ona rolę gnilnego osadnika), w której następuje proces beztlenowego oczyszczania oraz oddzielenia części stałych i tłuszczów zawartych w ściekach. Trzeci etap zachodzi w komorze nitryfikacji, gdzie ma miejsce proces tlenowego oczyszczania przy pomocy napowietrzonego biologicznego złoża. Podczas czwartego etapu pozostałości osadu są kierowane z komory osadu do pierwszej komory, w której osiadają na dnie. Na piąty etap składają się procesy wspomagające pracę całej biologicznej oczyszczalni przy pomocy sterownika i kompresora dozowania powietrza (dostarczanie właściwych dawek tlenu do oczyszczalni), złóż aktywnych (namnażane bakterii odpowiedzialnych za oczyszczanie ścieków w procesie tlenowym), oraz zawrotu osadu wtórnego (gromadzenie osadu jedynie w komorze denitryfikacji). (uprawnienia budowlane elektryczne)

Zalety biologicznej oczyszczalni ścieków

Proces działania biologicznej oczyszczalni jest wyjątkowo skuteczny i bezzapachowy – oczyszczone w ten sposób ścieki są bezwonne oraz bezbarwne. Nie wymaga on również inwestycji w biopreparaty, ponieważ napowietrzanie ścieków zapobiega powstawaniu odorów oraz gniciu. Budowa i montaż oczyszczalni biologicznej jest szybki i bezproblemowy, ponieważ do jej instalacji nie jest wymagany ciężki sprzęt ze względu na niewielką wagę zbiornika. Gwarancja obejmuje zbiornik oraz wszystkie podzespoły w nim zamontowane, a jej okres wynosi do 10 lat. Ponadto jakość oczyszczalni jest certyfikowana i spełnia wymagane normy europejskie. (uprawnienia budowlane testy program)

Kiedy warto zainwestować w biologiczną oczyszczalnię?

Stosowanie biologicznych oczyszczalni ścieków poleca się w przypadku, kiedy nie ma możliwości podłączenia się do już istniejącej sieci kanalizacyjnej lub wtedy, gdy taka inwestycja okazuje się zbyt kosztowna. Biologiczna oczyszczalnia idealnie sprawdzi się w miejscach, w których nie ma wystarczającej przestrzeni do zastosowania tradycyjnych oczyszczalni. Ponadto w przypadku działek, na których występują niesprzyjające warunki gruntowe, biologiczna oczyszczalnia ścieków stanowi jedyną możliwą opcję. Jedyny podstawowy warunek do spełnienia to możliwość odprowadzania oczyszczonej wody do rowu melioracyjnego, cieku wodnego lub rzeki. Korzystanie z biologicznej oczyszczalnie jest bezpieczne dla środowiska i jednocześnie niemal bezobsługowe. Należy pamiętać o tym, by co dwa tygodnie zaaplikować do muszli klozetowej odpowiedni preparat bakteryjny oraz wybrać z komory denitryfikacji nagromadzony osad średnio raz na dziewięć miesięcy przy pomocy wozu asenizacyjnego. (uprawnienia architektoniczne)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com