fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Beznitroglicerynowy amonowo – saletrzany rodzaj materiału

Beznitroglicerynowe amonowo – saletrzane materiały oraz czarny proch można stosować luźno, nasypując je za pomocą lejka z rurką. Lecz takie rozwiązanie stosuje się tylko w suchych otworach, przy otwartych rodzajach kamieniołomów (uprawnienia budowlane). W innym przypadku bądź stosując inny rodzaj wybuchowych materiałów umieszczane są one w gotowych ładunkach.

Masowy proces wydobycia kamieni
Masowy proces wydobycia kamieni

Masowy proces wydobycia kamieni za pomocą ładunków

Podczas masowego wydobycia kamieni często zachodzi potrzeba użycia do tego celu ładunków, które mają nawet tysiące kilogramów (pytania na egzamin ustny do uprawnień). W takim wypadku stosuje się sposób górniczy związany z zakładaniem wybuchowych komór. Szyb zagłębia się albo prowadzi się go przez sztolnie. Od nich rozgałęziają się chodniki, które zakończone są komorami. Taki sposób opłaca się, kiedy ściana nie jest mniejsza niż 18 m. wysokości. Odległość ściany od komory wynosić powinna w granicach 0,35 do 0,7 jej ogólnej wysokości. W kamieniołomach centralnie dokonuje się odstrzału większych mas od reszty skały. Najczęściej służy do tego zapalarka, która wywołuje prąd w połączonej sieci z elektronicznymi zapalnikami, jakie zostały umieszczone w ładunkach. Rzadziej wykorzystywany do tego celu jest detonacyjny lont. Prochowy lont stosuje się natomiast przy małych albo fragmentowych robotach związanych z wydobywaniem kamieni.

Ważne jest wykonywanie przebitki

Kiedy umieścimy w otworach wybuchowe materiały oraz urządzenia do detonacji albo zapalania trzeba wykonać tzw. przebitkę. Przebitka to uszczelnienie otworu za pomocą suchego piasku, gliny albo innym rodzajem drobnoziarnistego materiału, który jest niepalny oraz bez żadnych ostrych cząsteczek. Nasypaną luźno przebitkę należy ugniatać jedynie lekko przy pomocy pręta drewnianego. Jest to tzw. stępor. Dolna część przebitki musi być słabiej ugniatana a górna mocniej. Nie należy jednak ubijać jej ani podbijać przy pomocy młotka. Przybitka stanowi bardzo ważny i potrzebny element. Jej brak spowodowałby, że gazy w dużej mierze wydostały by się na zewnątrz, co wiązało by się w konsekwencji ze słabszym wybuchem. Dużo wypadków powstaje w związku z uszczelnianiem przebitki, dlatego też takie prace należy wykonywać starannie oraz uważnie (uprawnienia budowlane – egzamin).

Kto powinien wykonywać strzelnicze roboty?

Roboty strzelnicze powinna wykonywać osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia budowlane oraz inne potrzebne kwalifikacje (program uprawnienia budowlane). Są to pracownicy tzw. strzałowi, którzy posiadają uprawnienia nadane przez górnicze władze. Podczas prac należy także stosować przepisy związane z zapobieganiem wypadkom podczas wykonywania strzelniczych robót oraz przepisy związane z przewozem wybuchowych materiałów.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com