fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Betonowe i żelbetonowe ściany – jak wpływa na nie zawilgocenie?

Tego rodzaju ściany ulegają tak samo zawilgoceniu i podlegają takim samym przyczynom związanymi z nadmiernym zużyciem, jak w przypadku murowanych ścian. W mieszkalnym budownictwie w związku z dużą przewodnością cieplną oraz skraplaniem się wilgoci, nie stosuje się takich ścian. W budynku o mieszanej konstrukcji, gdzie słupy wykonuje się z żelbetu, zawilgocenie ścian może powstawać na skutek braku wodoszczelnej izolacji betonowych słupów (uprawnienia budowlane).

ściana żelbetowa
ściana żelbetowa

Przyczyny nadmiernych niszczeń przewodów

Przyczyną, w związku z którą przewody nadmiernie się niszczą jest brak, bądź też uszkodzenia albo odchylenie kołnierza z blachy, w części dolnej komina, znajdującego się ponad dachem. Woda przedostaje się tu w spoiny i powoduje niszczenie ścianek kominowych. W przypadku niewłaściwego wymurowania ścianek wewnętrznych w dymowych przewodach, podczas czyszczenia komina może odpaść wyprawa i powstanie w ten sposób utrudniony ciąg albo zatkanie się komina. Jeżeli komin nie ma osłony wylotu, może to powodować wypadanie bądź kruszenie cegieł, zwłaszcza tych, które są mało odporne na czynniki atmosferyczne (testy uprawnienia budowlane).

Wchłanianie wilgoci

Beton wchłania z gruntu wilgoć i przekazuje ją obok albo na wyżej położone elementy (program egzamin uprawnienia 2021). Skutkuje to zawilgoceniem dużej części, a nawet całości budynku. Ściany wykonane z zastępczych materiałów tj. silikatowej cegły czy pianobetonu podlegają nadmiernemu niszczeniu się z powodu takich samych przyczyn. Zawilgocenie wpływa bardzo negatywnie na całość konstrukcji budynku oraz na jej ściany. Może dotyczyć wyłącznie powierzchni pod linią powierzchni, ale też zawilgocenie może przejść na wyższe kondygnacje budynku. Zawilgocenie całości budynku stanowi zagrożenie dla całej konstrukcji. W takim wypadku należy wziąć pod uwagę szkody jakie zostały wyrządzone w związku z wilgocią i być może podjąć decyzję o wyłączenie budynku z użytku. Ocena, w jakim stopniu budynek został zawilgocony jest trudna. Na pozór uszkodzenia mogą być nie widoczne gołym okiem.

Nieracjonalne i nadmierne zużywanie się stropów

Główną przyczyną nieracjonalnego i nadmiernego zużywania się stropów jest nadmierne obciążenie ich w budynku. Budowlane normy mówią o użytkowych obciążeniach stropów w mieszkalnych budynkach na wysokości wynoszącej od 150 do 200 kG na 1m² stropu. Nadmierne rodzaje obciążeń, niezależnie czy są rozłożone równomiernie czy skupione mogą być powodem zachwiania się stateczności całej konstrukcji. Mogą także powodować odkształcenia danych elementów stropów albo balkonów, bądź też doprowadzić do całkowitego zniszczenia konstrukcji budynku (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com