fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Beton podwodny

Zastosowanie

Betony podwodne wykorzystuje się od lat 80. XX wieku. Cała budowa w takich warunkach polega na układaniu mieszanki betonowej bezpośrednio przez warstwę wody stojącej bądź płynącej. Najczęściej wykorzystuje się takie betony do wykonywania czy naprawiania: konstrukcji hydrotechnicznych, fundamentów na gruntach podmokłych, platform wiertniczych czy przyczółków mostowych. (uprawnienia budowlane 2022)

Beton podwodny
Beton podwodny

Działanie

Taki beton musi różnić się od zwykłego. Główne cechy to skłonność do samozagęszczania się mieszanki. Dzięki temu materiał może szczelnie wypełnić deskowania oraz przestrzenie pomiędzy prętami zbrojenia. Równie ważna jest zdolność do samopoziomowania, niewymagająca zagęszczania mechanicznego. Dzięki temu nie ulega segregacji i bleedingowy w czasie betonowania, mimo sporej ilości wody i wilgotności. (uprawnienia budowlane kontakt)

Skład

W betonach podwodnych powinny znajdować się specjalne mieszanki substancji. Najważniejsza z nich tyczy się domieszki antyrozpływowej (AWA). Ma ona na celu zapobieganie wymazywania materiałów wiążących z mieszanki betonowej, co za tym idzie, zatrzymuje ona wodę wewnątrz i nie dopuszcza do powstawania bleedingu. W tym celu korzysta się głównie z dwóch składników – akrylu i celulozy. Jednak równie znana jest domieszka welanu gum, czyli substancji pochodnej od celulozy, powstających z fermentacji polisacharydów. Podnosi ona lepkość zaczynu, co ułatwia betonowanie pod wodą. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Kolejną bardzo rozpowszechnioną domieszką jest HRWR. Dodaje się ją do wcześniej opisywanej antyrozpływowej, aby powstał beton o dużej wytrzymałości. Taki materiał świetnie nadaje się do budowli, które narażone są stale na wpływ wody. Korzysta się z niego w trakcie budowy mostów czy też platform wiertniczych. Dzięki temu zwiększa się siłę materiału i bezpieczeństwo użytkowników konstrukcji. (program egzaminu na uprawnienia)

Właściwości betonu podwodnego

Istnieje kilka ważnych cech, które muszą posiadać betony podwodne, aby mogły spełniać swoją funkcję. Należy dokładnie to sprawdzać, aby nie narażać się na dodatkowe koszty bądź na różne wypadki, które mogą powstać na przestrzeni czasu eksploatacji. Niebezpieczeństwo, które wynika z niedopilnowania, może wpłynąć na cały budynek oraz na zdrowie i życie ludzi. Beton podwodny powinien charakteryzować się: (akty prawne uprawnienia budowlane)

  • Stałą konsystencją (zarówno w trakcie transportu, jak i układania);
  • Zdolnością do całkowitego odpowietrzenia się w trakcie betonowania;
  • Samoczynnym zagęszczaniem się i poziomowaniem;
  • Odpornością na wypłukiwanie i segregację.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com