fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Neutralność teletechnicznych instalacji w wielorodzinnym budownictwie

Obecnie obowiązujące rozporządzenie ma za zadanie utrzymać technologiczną neutralność instalacji teletechnicznych. To sprawia, że to mieszkaniec budynku wybiera odpowiednego dla siebie operatora, a nie operator narzuca się klientom. Zarówno technologia światłowodowa, jak i kabla koncentrycznego DOCSIC 3.0 i 3.1 oraz LAN stwarzają możliwość na świadczenie telewizyjnych, internetowych i telefonicznych usług, których prędkość przekracza znacznie poziom 100 Mb/s. Daje to również możliwość przesyłu sygnałów telewizyjnych o wysokim stopniu rozdzielczości, także ULTRA HD.(uprawnienia budowlane cennik) 

Neutralność teletechnicznych instalacji w wielorodzinnym budownictwie
Neutralność teletechnicznych instalacji w wielorodzinnym budownictwie

Pomieszczenie techniczne w budynku

Kiedy w danej części budynku nie ma technicznego pomieszczenia i nie można zainstalować poprawnie szafki RACK, w takim wypadku stosuje się punkt naścienny styku 19. Jednym z takich rozwiązań punktu styku naściennego  jest punkt styku systemowy. Do bardzo ważnego elementu składowego w teletechnicznej instalacji zalicza się telekomunikacyjne przyłącze do budynku. Do właściciela danej nieruchomości powinna należeć cała instalacja i przyłącze. Jednak z własnością teletechnicznych instalacji czasami bywa różnie, i różne są w związku z tym konsekwencje dla mieszkańców takich budynków. Rozporządzenie jednak nie zabrania, aby całość bądź część instalacji stworzył operator, który będzie już na stałe właścicielem tej infrastruktury.   (uprawnienia budowlane testy) 

Minimalne wymagania instalacji teletechnicznej

Bardzo często można spotkać błąd, który polega na nieodpowiednim dobraniu kabli, jakie układa się w wielorodzinnych budynkach. Określone wymogi w rozporządzeniu stanowią minimalny zakres wymagań związanych z kablami o typie skrętka, światłowód i koncentryk. Minimalne wymagania związane z teletechniczną instalacją obejmują kabel LAN, koncentryczny oraz światłowód. W przypadku kabla LAN musi on posiadać kategorię V i przepływowość na minimalnym poziomie wynoszącym 100 Mb/s. Zalecana odległość pomiędzy PS a TSM nie może wynosić więcej niż 95 metrów. Mając na uwadze koncentryczny kabel RG-6 jego zalecana długość od TSM do PS nie powinna być większa od 65 m. Miedziana środkowa żyła powinna posiadać średnicę minimum 1,00 mm. Na poziomie 77% powinna znajdować się minimalna gęstość oplotu, a ekranowanie nie może wynosić mniej niż klasę A.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Wymagania dla światłowodu

Minimalne wymagania w przypadku światłowodu mówią, że powinien być on jednomodowy i posiadać dwa światłowodowe włókna, które po obu końcach zakończone są dwa razy dwoma złączami SC/APC. Światłowodowe włókno jednomodowe powinno mieć rodzaj, który nie jest gorszy od 657. Straty maksymalne na długości od PS do TSM nie mogą przekroczyć poziomu 1,2 dB dla fali o długości 1310 oraz 1550 nm. W związku z powyższym warto zastanowić się, co powinno zostać zainstalowane w mieszkaniu. Choć rozporządzenie mówi o lokalowej skrzynce TSM, to zaleca się posiadanie w każdym z pokoi dwóch gniazd do zakończeń kabli LAN, gniazdo do zakończenia koncentrycznych kabli TV-sat. bądź TV oraz gniazdo o typie RJ45.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com