fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Budynki wielorodzinne z teletechnicznymi instalacjami

Istnieje bardzo prosty sposób na to, aby sprawdzić, czy w wielorodzinnym budynku instalacje typu TV-2sat., koncentryczne, światłowodowe oraz parowe są poprawnie wykonane. Wydane przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej rozporządzenie nakłada obowiązek na deweloperów oraz inwestorów stworzenia teletechnicznych instalacji, które będą zgodnie z minimalnymi określonymi wymaganiami w wielorodzinnym budownictwie. W związku z tym deweloper musi pomiędzy mieszkalnym lokalem a punktem styku ułożyć okablowanie dla telekomunikacyjnych przedsiębiorców, jak i zbiorową instalację TV-2 sat. W celu odbierania radiowych programów. Ułożone musi zostać także okablowanie naziemnej telewizji DVB –T oraz satelitarnej. (uprawnienia budowlane cennik) 

Budynki wielorodzinne z teletechnicznymi instalacjami
Budynki wielorodzinne z teletechnicznymi instalacjami

Teletechniczna skrzynka mieszkaniowa

Wielkość teletechnicznej mieszkaniowej skrzynki w rozporządzeniu nie jest dokładnie określona. To oznacza, że zgodnie z przepisami może zostać zainstalowana skrzynka o dowolnej wielkości. Projektant, jaki zajmuje się projektowaniem teletechnicznych instalacji musi przewidzieć nadtynkową albo podtynkową szafkę, w jakiej zmieszczą się zarówno aktywne, jak i pasywne urządzenia telekomunikacyjnych operatorów. Dużym błędem jest zainstalowanie małej szafki, gdzie po instalacji gniazda światłowodowego 2J, rozgałęzień do instalacji TV, zakończeń kabli koncentrycznych i LAN, oraz elektrycznego gniazda 230 V nie ma już więcej miejsca na dokonanie instalacji urządzenia przez kablowego operatora. Do największej ilości błędów dochodzi podczas wykonywania w punkcie styku zakończeń kabli dla telekomunikacyjnych operatorów.  (uprawnienia budowlane program) 

Poprawność wykonania instalacji teletechnicznej

W bardzo łatwy sposób można dokonać sprawdzenia, czy teletechniczna instalacja w wielorodzinnym budynku została poprawnie wykonana i czy jest ona zgodna z obowiązującymi przepisami. W mieszkalnym lokalu niedaleko wejścia powinna zainstalowana być szafka TSM, czyli teletechniczna skrzynka mieszkaniowa. Minimalne zalecane jej wymiary to: szerokość 300 mm, wysokość 400 mm oraz głębokość 90 mm. Skrzynka ta ma służyć do podłączenia i zakończenia kabli, zakończenia oraz połączenia z wewnętrznymi instalacjami kabli, jakie wchodzą do lokalu mieszkalnego z punktu styku, które przeznaczone są do telekomunikacyjnych operatorów. Ma ona również służyć do umieszczenia aktywnych urządzeń telekomunikacyjnych operatorów, do jakich zalicza się router, kablowy modem czy światłowodowe odbiorniki.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Instalacja teletechniczna w przepisach

Najnowsza z 2016 roku megaustawa, która z dniem 1 stycznia 2017 roku weszła w życie wskazuje, że istniejące już budynki muszą mieć dostosowaną teletechniczną instalację do założeń minimalnych ujętych w rozporządzeniu. Zapisy, jakie ujęto w rozporządzeniu mają na celu uporządkować teletechniczne instalacje w wielorodzinnych budynkach.  (uprawnienia budowlane segregator)  Mają one również stworzyć możliwość świadczenia usług dla różnych operatorów, bez konieczności wskazywania danej technologii, w jakiej to dosyłany miałby być internetowy i telewizyjny sygnał do lokalu mieszkalnego. Miało to również na celu danie gwarancji dostępności dla użytkowników telewizji satelitarnej oraz naziemnej, bez konieczności wieszania swoich własnych anten na budynku.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com