Beton i jego rodzaje
Beton jest to materiał konstrukcyjny, który powstaje w wyniku zmieszania kruszywa, spoiwa, w tym wypadku jest to cement, oraz wody. Możliwe też jest dodanie domieszek modyfikujących jego właściwości. Proporcje mieszanki betonowej to 62%- kruszywo, 26%- piasek, 8% cement, 4%- woda.
Jego wytrzymałość na rozciąganie jest ok. dziesięciokrotnie mniejsza niż wytrzymałość na ściskanie.
W zależności od klas ma różne zastosowanie; podbudowa fundamentów, ławy fundamentowe, ściany fundamentowe, wylewki stropowe, schody, studnie, fundamenty prefabrykowane.
Egzamin na uprawnienia budowlane nie jest łatwy, lekki i przyjemny. No chyba że jesteś dobrze przygotowany. Mówi się że pytania łatwe to te na które zna się odpowiedź. Przygotuj się do egzaminu na uprawnienia z programem Uprawnienia Budowlane 2019.
Charakterystyka betonu
Cechy betonu:
- Duża wytrzymałość na ściskanie, dużo słabsza na rozciąganie
- Im mają większą wytrzymałość tym są mniej nasiąkliwe i wodoprzepuszczalne
- Kiedy twardnieje zmniejsza swoją objętość, czyli występuje skurcz
- Jest ogniotrwały i ognioodporny
Podział ze względu na gęstość pozorną
Ze względu na gęstość pozorną dzielimy beton na:
- Ciężkie
- Zwykłe
- Lekkie : kruszywowe, komórkowe
Betony lekkie
Betony kruszywowe możemy podzielić według rodzaju kruszywa ( kruszywo skalne, kruszywo sztuczne, kruszywo organiczne) oraz według struktury ( zwarte, półzwarte, jamiste)
Natomiast betony komórkowe dzielą się według rodzaju kruszywa ( z kruszywa piaskowego, z kruszywa popiołowego, z kruszywa piaskowo-popiołowego) i według sposobu wytwarzania porów ( gazobetony, pianobetony, piano gazobetony) .
Zalety betonu
Zalety betonów lekkich to: odciążenie konstrukcji, izolacja akustyczna i termoizolacja, a wady : duża nasiąkliwość i kruchość.
Zaletami betonów ciężkich są: ochrona przed promieniowaniem, dowolne kształtowanie brył ścian osłonowych i odporność na podwyższoną temperaturę.
Obecnie jest dostępnych wiele rodzajów betonów specjalnych, których nazwa określa konkretną właściwość lub przeznaczenie. Są to na przykład beton wodoszczelny, odporny na ścieranie czy hydrotechniczny.
Podział ze względu na zastosowanie
Podział ze względu na wykorzystanie w elementach konstrukcyjnych:
- konstrukcje zespolone.
- beton niezbrojony
- zbrojony:
- beton sprężony, czyli strunobeton lub kablobeton
Niezbrojony beton
Beton bez dodatku stali zbrojeniowej stosowany przy elementach, które wymagają dużej wytrzymałości na ściskanie. Służy do wylewki betonowej, fundamentów i podbudowy (beton podkładowy).
Beton zbrojony
Żelbet jest to beton zbrojony wkładkami stalowymi. Wkładki takie mogą być konstruowane w postaci prętów, lic czy siatek. Powstaje przez zalanie mieszanką betonową szkieletu zbrojenia zmontowanego w dekowaniach. Jest ogniotrwały i odporny na ściskanie jak i rozciąganie w miejscach występowania naprężeń.