fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Belki proste – pytania na egzamin ustny

  1. Narysuj i wytłumacz schemat działania belki prostej.

Belki proste są elementami w których przyłożone obciążenie skierowane jest pionowo w dół. Zwykle są to belki obustronnie podparte, czyli takie w których przemieszczenie pionowe w podporach jest zablokowane. W przypadku tych elementów włókna górne są ściskane, natomiasdt dolne rozciągane, w związku z działającymi naprężeniami normalnymi (rys. 1)

belki proste
belki proste

 

2. Narysować schemat belki trzyprzęsłowej i opisać sposób jej zbrojenia.

A—————- A—————- A—————-A

Pas dolny belki nalezy zazbroić, ponieważ występuje tam strefa rozciągana. Pas górny nad podporą pierwszą i czwartą wymaga jedynie zbrojenia konstrukcyjnego. Pas górny natomiast nad podporą nr 2 i 3 należy dodatkowo zazbroić na rozciąganie. Strzemiona zagęszczone przy podporach przy obciążeniu równomiernie rozłożonym, oraz w miejscu przyłożenia obciążenia skupionego

 

3. Belki proste – omów sposób obliczania ze względu na ścinanie.

sprawdzenie nośności obliczeniowej na ścianie pierwszego rodzaju;

Vsd (siła poprzeczna wywołana obc obliczeniowym) < VRd1 (nośność obliczeniowa na ścinanie ze  względu na rozciąganie betonu powstające przy ścinaniu  w elemencie nie mającym poprzecznego zbrojenia na ścinanie)

Vsd (siła poprzeczna wywołana obc obliczeniowym)  < VRd2 (nośność obliczeniowa na ścinanie ze względu na ściskanie betonu powstające przy ścinaniu  w elemencie zginanym

-sprawdzenie nośności obliczeniowej na ścianie drugiego rodzaju;

Vsd (siła poprzeczna wywołana obc obliczeniowym)  < VRd2 (nośność obliczeniowa na ścinanie ze względu na ściskanie betonu powstające przy ścinaniu  w elemencie zginanym obciążonym dodatkowo siłami ściskającymi

Vsd (siła poprzeczna wywołana obc obliczeniowym) < VRd3 (nośność obliczeniowa na ścinanie ze  względu na rozciąganie poprzecznego zbrojenia na ścinanie)

 

4. Dla podanej belki prostej oblicz reakcje podporowe.

belki proste - przykład
belki proste – przykład

 

Obliczenia zaczynamy od wyznaczenia reakcji poziomej w podporze A – Ha. Aby poznać wartość tej siły podporowej należy „zrzucić” wszystkie siły działające poziomo, czyli musimy zrobić sumę rzutów sił na oś X. W zapisie matematycznej wygląda to następująco:
∑X=O
Ha = O

Ze względu na to, że na belkę nie działa żadne obciążenie poziome nie ma reakcji poziomej.

Następnie obliczany reakcję Ra i Rb, czyli reakcje pionowe w podporach odpowiednio A i B. Reakcje te są siłami jakie każda z podpór musi przejąć od danego układu. Aby je obliczyć należy wykonać równanie z sumy momentów zginajacych według któregokolwiek punktu belki. W związku z tym że mamy dwie niewiadome najłatwiejszym rozwiązaniem jest wykonanie sumy momentów względem którejkolwiek z podpór. Dzięki temu jedna z reakcji niesiawomych nie ma ramienia działania, czyli nie tworzy momentu względem tego punktu.

∑Mb=O
Ra*12 + 3kN*9 – 5kN*6 = O
11Ra + 27kN – 30kN = O
11Ra – 3kN = O
11Ra = 3kN /:11
Ra = 0,272 kN

Znając jedną z reakcji pionowych drugą możemy obliczyć rzutując wszystkie siły na oś pionową.
∑Y=O
Ra + 3kN – 5kN + Rb = O,
Rb = -3kN + 5kN –0,272kN
Rb = 1,728kN

 

Przygotuj się z nami do egzaminu, wybierz swój dostęp do naszych programów:

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com