Zastosowanie
Balkony zielone, tak jak dachy takiego rodzaju mogą być proekologiczną inicjatywą, a dodatkowo świetnym miejscem spotkań i odpoczynku. (segregator egzamin ustny uprawnienia) To nie tylko dobra przestrzeń dla roślin czy różnorodnych organizmów. Takie miejsca polepszają ochronę cieplną i akustyczną budynków, a do tego magazynują spore ilości wody. To świetnie miejsce na różnorodne kombinacje. Można zostawić tam jedynie kilka kwiatów, o które trzeba będzie dbać bądź postawić na łąkę kwietną. To świetne rozwiązanie dla ludzi i dla zwierząt. Rosną na niej trawy, kwiaty i zioła, które służą środowisku, w tym małym zwierzętom i owadom. Łąki świetnie się sprawdzają na większych powierzchniach, natomiast kwietniki przy zdecydowanie mniejszych. (uprawnienia budowlane kontakt)
Konstrukcje balkonów
Niezależnie od zastosowania balkonu. Taki obiekt można zaprojektować na kilka sposobów. Wyróżnia się głównie wspornikowy, na płycie czy ustroju belkowo-płytowym, podwieszany albo oparty na konstrukcji dostawianej. Ten ostatni wymaga słupów lub ścian, które będą służyć jako mocowanie całości. W przypadku balkonów zielonych głównym czynnikiem są obciążenia, które konstrukcja może znieść. Warto zwrócić uwagę na to, że wszelkie doniczki, ziemię do kwiatów itp. sporo ważą, a to będzie wpływać na eksploatację balkonu. (uprawnienia budowlane 2022)
Wymagania
Najważniejszym elementem tworzenia balkonów jest uwzględnienie czynników oddziałujących na niego. Warto pamiętać o tym, że na boki i spód płyty balkonowej wpływają czynniki atmosferyczne. Te należy zabezpieczać, np. za pomocą wymalowań ochronnych. Projektując balkon, trzeba wziąć pod uwagę najważniejsze czynniki: (akty prawne uprawnienia budowlane)
- Należy wyeliminować mostki termiczne na stykach płyt nośnych i ścian;
- Trzeba zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom korzystającym z obiektu;
- Przygotować konstrukcję tak, żeby nie wnikały w nią wody odpadowe;
- Zapewnić przeniesienie obciążeń działających na konstrukcję.
Odprowadzanie wody
Wodę z balkonu można odprowadzać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to powierzchniowy. Możliwy tylko, gdy obiekt spełnia następujące wymagania. Należy stworzyć uszczelnienie zespolone (podpłytowe) oraz okładzinę ceramiczną bądź z kamieni naturalnych. To wszystko po to, aby woda nie wchodziła w kontakt z głębszymi warstwami obiektu. Drugi z nich to drenażowy sposób odprowadzania wody. W tym przypadku zakłada się możliwość wnikania jej w warstwy konstrukcji. Odprowadza się ją korzystając z paneli kamiennych, betonowych, okładzin ceramicznych czy głównie dzięki specjalnej warstwie drenującej. (program egzaminu na uprawnienia)