Awarie na dachach w związku ze spiętrzającą się wodą
Zarówno istniejące już wielkopowierzchniowe obiekty, jak i nowo powstałe to głównie produkcyjne i magazynowe hale, obiekty sportowe oraz usługowe. Większość z tych wielkopowierzchniowych obiektów posiada konstrukcje, które mają lekkie dachowe poszycia połaci. Taką połać wykonuje się z przekryciowych warstw oraz z dachowego pokrycia układanego zazwyczaj na trapezowej blasze. Blacha ta jest rozpięta pomiędzy dźwigarami. W tym przypadku właśnie trapezowa blacha jest najsłabszym elementem w dachowym przekryciu. Przy wielonawowych rodzajach hal albo z połaciami, które są ograniczone attykami, płynące zagrożenie związane z obciążeniem od deszczu lub śniegu ma ważne znaczenie na bezpieczeństwo konstrukcji, mienia i przede wszystkim ludzi. (uprawnienia budowlane program)
Wpusty dachowe
Dachowe wpusty, które stanowią wlot do deszczowej instalacyjnej kanalizacji posiadają przepustowość przy danych spiętrzeniach wodnych słupów, a każdy z modeli wpustu musi być zgodny z obowiązującą normą PN-EN 1253-2:2015. Jest ona wpisana w zależnościową kartę: słup wody-:-przepustowość. Warto w tym miejscu zauważyć, że jest to spiętrzanie się wody w miejscu wlotu do wpustu. Spiętrzenie o rzeczywistym charakterze mające odległość kilku metrów do wpustu w podciśnieniowym, jak i w grawitacyjnym systemie jest większe aż dwukrotnie. Dochodzi tu do powstania tzw. efektu zlewowego leja. (uprawnienia budowlane)
Projektowanie nośności na dachowych połaciach
Architekci oraz projektanci podczas wykonywania projektu nośności dachowej połaci mają podejście, które ulega zawężeniu jedynie do wartości związanej z obciążeniem od śniegu, co ma być zgodne z normą PN-EN 1991-1-3:2005 i Eurokod 1. (uprawnienia budowlane segregator ) W taki sposób określenie wartości dopuszczalnej obciążenia dachowej połaci od śniegu stanowi dla projektantów nieświadomie bądź świadomie wartość, która równoważy się z wartością związaną z obciążeniem dachowej połaci od spiętrzenia opadowych wód. Katastrofa, jaka miała miejsce na hali Międzynarodowych Targów Katowickich pokazała projektantom i wykonawcom, a także osobom, które zarządzają wielkopowierzchniowymi obiektami, jakie zagrożenie płynie w związku z obciążeniem dachu śniegiem. Jednak obciążenia związane ze spiętrzaniem się opadowych wód nadal niepoprawnie się uwzględnia. (uprawnienia budowlane kontakt)
Dopuszczalne obciążenie dachowej połaci
Na wyznaczenie dopuszczalnych obciążeń dachowych połaci od śniegu wpływa lokalizacja danego budynku, a także kształt dachu. Przy większości takich obiektów dopuszczalne obciążenie mieści się w przedziale 80 -120 kg/m². Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kwestia związana z dopuszczalnym obciążeniem dachowej połaci jest bardzo istotną informacją dla właścicieli obiektów, osób zarządzających, oraz dla branży zajmującej się deszczowymi instalacjami. Dla właścicieli informacja ta jest wytyczną odnośnie odpowiedniego serwisowania dachu, a dla branżystów wyjściowy warunek, w związku z którym zostanie dobrana odpowiednia instalacja odprowadzająca opadową wodę. Podczas obciążenia wodnym słupem architekci oraz projektanci dobierają odpowiednią instalację grawitacyjnego odwodnienia, zgodnie z obowiązującą normą PN-EN 12056-3:2002. Zazwyczaj przyjmuje się opad związany z nawalnym deszczem na poziomie 300l/s*ha. (uprawnienia budowlane 2022)