fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Antypoślizgowe rodzaje posadzek

Parametr związany z antypoślizgowością jest bardzo ważny w związku z realizowaniem posadzek w mokrych oraz w zatłuszczonych pomieszczeniach. W związku z tym muszą spełniać one szereg norm. Trzeba zadbać również o to, by w umowie zawartej z inwestorem znajdowały się odpowiednie zapisy. Większość wykonawców w swoim doświadczeniu zawodowym spotykało się z odbiorem prac, gdzie osoba zamawiająca dokładnie sprawdzała, pytała oraz niekiedy żądała wyjaśnień, dlaczego niektórych rzeczy nie uwzględniono w umownych zapisach. Warto unikać takiej sytuacji, i są na to sprawdzone sposoby. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Antypoślizgowe rodzaje posadzek
Antypoślizgowe rodzaje posadzek

Przepisy związane z antypoślizgowością posadzki

Odpowiedni rodzaj tworzonych posadzek powoduje, że wykonawca musi odpowiednio zachowywać się, stosując się jednocześnie do zapisów w umowie oraz w aneksach do umów. Mają one za zadanie wyczerpać wszystkie oczekiwania, jakie stawia zamawiający. Zapisy te muszą być jednak możliwe pod względem technicznym do wykonania. Ważną kwestią związaną z późniejszym eksploatowaniem pomieszczeń jest spodziewany stopień antypoślizgowości posadzki. Jest to bardzo istotny czynnik głównie w zatłuszczonych oraz mokrych pomieszczeniach. Niemieckie wytyczne BGR 181: 1993/2003 Berufsgenossenschaft Regeln w bardzo szczegółowy sposób opisują wymagania związane z antypoślizgowością w pomieszczeniach oraz z higieną pracy i bezpieczeństwem. Mierzona antypoślizgowość posiada ewoluującą wartość, gdzie przy gładkich powierzchniach wynosi ona R-9, natomiast przy powierzchniach cechujących się dużą szorstkością wartość tą określa się jako R-13.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Sprawdzanie antypoślizgowości posadzki

Wykonanie prac może znacząco różnić się od wersji, jaka jest testowana w laboratorium. W związku z tym niekiedy inwestor żąda przeprowadzenia terenowych badań. W takim wypadku trzeba posiadać odpowiedni sprzęt, za pomocą którego będzie można zbadać współczynnik kinetycznego tarcia oraz przełożyć wyniki na dany współczynnik określany jako R w oparciu o BGR 181. Jednak nie każdy producent posadzkowych materiałów zapewnia wsparcie wykonawcy podczas trudnych odbiorów prac. Firma Sika Poland posiada odpowiedni sprzęt mobilny oraz wieloletnie doświadczenie, które pozwala przeprowadzać badania stopnia antypoślizgowości posadzki w dowolnym z miejsc przy suchym stanie. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Inne sposoby określania antypoślizgowości posadzki

Do innych sposobów związanych z określeniem na posadzce jej antypoślizgowości należy badanie współczynnika kinetycznego tarcia zgodnie z normą PN-EN 14231.  (uprawnienia budowlane program)  Odnosi się ona do oznaczenia odporności na poślizg, stosując do tego celu wahadłowe przyrządy. Kryteria wiążące się z doborem pomieszczeń do odpowiedniej wartości współczynnika, jaki zostanie zmierzony nie są już bardzo jednoznaczne, jak podczas stosowania niemieckich wytycznych. Odpowiednie atesty, które posiadają współczynnik R posiadają także czasami swój odnośnik w stosunku do wartości jaką osiąga współczynnik kinetycznego tarcia. Tego rodzaju dokumenty stanowią dla wykonawcy najlepsze zabezpieczenie podczas doboru dostawcy posadzkowych materiałów. Określona w umowie antypoślizgowość posadzki R, która jest zgodna z obowiązującymi wytycznymi skutecznie zabezpiecza wykonawcę podczas przeprowadzania odbiorów prac. Zapis ten chroni wykonawcę także wtedy, kiedy ktoś ulegnie wypadkowi na wskutek poślizgnięcia się na posadzce. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com