Akustyczna izolacja podłóg i ścian na terenie siłowni
Zarówno ściany, jak i podłogi w klubach fitness i siłowniach muszą cechować się odpowiednim poziomem akustycznej izolacyjności. Moda na prowadzenie zdrowego trybu życia jest coraz bardziej popularna i w związku z tym ważne staje się dla ludzi nie tylko to co się je, ale również ciało. W miastach można zaobserwować wzrastające zainteresowanie tym, w związku z otwieraniem się wielu sportowych obiektów, takich jak kluby fitness czy siłownie. Patrząc na lokalizację takich miejsc przede wszystkim bierze się pod uwagę dobry dostęp dla potencjalnych klientów i stosunkowo duża powierzchnia budynku. To sprawia, że bardzo często wybiera się miejsca, do których należą powierzchnie biurowe. (uprawnienia budowlane kontakt)
Prawne wymagania związane z akustyczną izolacyjnością
Zgodnie z polskim prawem Prawo Budowlane – ochrona przed hałasem, to jedno z siedmiu podstawowych wymagań, jakie budynek musi spełniać. Rozszerzeniem do tych zapisów jest rozporządzenie wydane w dniu 12 kwietnia 2002 roku przez Ministra Infrastruktury odnośnie technicznych warunków, jakie muszą posiadać budynki oraz ich usytuowanie. Dokument określa przegrody, jakie powinny spełniać wymagania w związku z akustyczną izolacyjnością. Wymagania te obejmują zewnętrzne przegrody, wewnętrzne, drzwi i okna w zakresie powietrznych dźwięków, jak i uderzeniowych. (uprawnienia budowlane 2022)
Powierzchnie biurowe przeznaczone na kluby fitness
Biurowe powierzchnie pozwalają zapewnić odpowiednią przestrzeń na sportowe strefy oraz na urządzenia, jaki stwarzają możliwość korzystania z usług przed pracą albo po pracy, nie tracąc czasu na dojazd. Także w sąsiedztwie hotelów i mieszkań często pojawiają się kluby fitness, a nawet przy prywatnych medycznych placówkach. Warto jednak wziąć pod uwagę, że sąsiadujący klub fitness niesie za sobą niekiedy minusy. Przede wszystkim chodzi tu o hałas, jaki wiąże się z działalnością obiektu. Z sal na których odbywają się ćwiczenia gra głośna muzyka w związku z przeprowadzanymi zajęciami aerobiku czy tańca. (program egzaminu na uprawnienia)
Hałas związany z działalnością klubów fitness i siłowni
W czasie prowadzenia zajęć grupowych w klubach fitness często negatywnym oddziaływaniem na innych ludzi jest hałas, jaki wiąże się z głośną muzyką podczas zajęć. (uprawnienia budowlane program) Hałas powstaje również w związku ze skakaniem czy bieganiem po podłodze. Jednak w związku z działalnością siłowni i klubów fitness powstaje dużo większy problem pod kątem odbiorców, jak i związany z hałasem. Wiąże się on ze strefami wolnych ciężarów. W takich miejscach często zrzuca się na podłogę elementy, które posiadają dużą masę. Właśnie tak powstają uderzeniowe dźwięki, które mogą być bardzo uciążliwe dla innych osób i otoczenia. W związku z tym wymaga to zastosowania specjalistycznych zabezpieczających rozwiązań, aby pochodzące dźwięki ze zrzucania dużych ciężarów były odpowiednio ciche, co wiąże się z ogólną akustyką takiego pomieszczenia. Przede wszystkim podłoga musi posiadać odpowiednie warstwy, aby uderzeniowe dźwięki nie wpływały na inne osoby korzystające z takich obiektów. (segregator egzamin ustny uprawnienia)