fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prace betonowe i zbrojarskie

Forma kruszywa z żużla wielkopiecowego granulowanego musi być bez postaci z większą ilością elementów szklistych o wielkości ziaren maksymalnie 1 + 2mm. Patrząc na masę nasypową kategoryzuje się trzy kategorie kruszywa z żużla granitowego:

-kategoria pierwsza o masie do 600 kg/m3, (uprawnienia budowlane kontakt)

-kategoria druga o masie 600 – 1000 kg/m3,

-kategoria trzecia o masie większej od 1000 kg/m3.

Żużel wielkopiecowy granulowany
Żużel wielkopiecowy granulowany

Kruszywo używa się do żużlobetonów, wytwarzania cegły żużlowej i do zapraw gorących. Do betonów najlepsza będzie kategoria druga. Żużel wielkopiecowy pumeksowy uzyskać można podczas wytapiania surówki w dużych piecach. Żużel biorący udział w procesie spienienia wodą otrzymuje strukturę porowatą, a po skruszeniu go używa się go jako kruszywo idealne do betonów izolacyjnych.

Kruszywo pumeksowe, patrząc na jego stopień zagęszczenia, rozdziela się na dwie kategorię:

-kategoria pierwsza o masie 500+650 kg/m3, (uprawnienia budowlane 2021)

-kategoria druga o masie 650+850 kg/m3.

Kruszywa pumeksowe używa się zwykle do betonów delikatnych i zapraw gorących. Kruszywo kategorycznie nie może posiadać ubrudzeń oraz elementów niezgranulowanych.

Forma ziaren

Forma ziaren jest podobna do niewymiarowych wielościanów o porowatej strukturze, kategoryzujemy trzy typy kruszywa:

-malutkie o granulacji do 5mm,

-grube o granulacji 5+40mm, (uprawnienia budowlane program)

-pomieszane o granulacji 20+40mm.

Pozwala się na ubrudzenie ciałami nieznanego pochodzenia do jednego procenta, związkami siarki do trzech procent.

Kruszywo wykorzystuje się do betonów delikatnych zbrojnych oraz niezbrojnych. Glinoporyt to delikatne kruszywo uzyskiwane z pieczonych glin z paliwem technologicznym. Masa wysypanego kruszywa to zazwyczaj 200+1000kg/m3. Ubrudzenie kruszywa ciałami nieznanego pochodzenia nie może być większe masowo od jednego procenta, tak samo ilość siarki.

Agloporyt z popiołów lotnych to delikatne, porowate kruszywo, uzyskiwane dzięki pieczeniu popiołów lotnych na specjalnych taśmach.

Kruszywo z żużla paleniskowego

Żużel paleniskowy uzyskuje się jako pieczone kawałki dzięki spalania węgla kamiennego w paleniskach kotłowych. Kategoryzuje się takie kruszywa:

-żużel paleniskowy palony w hałdach, mamy tu dwa rodzaje, mianowicie sortowany oznaczony literką K i niesortowany określony literką K. (akty prawne uprawnienia budowlane)

-żużel paleniskowy z wytworzenia teraźniejszego, posiadający cząsteczki niespalonego węgla, czasami też nieduże ilości siarki.

Masa objętościowa

Masa objętościowa kruszywa waha się w przedziale 0,5-4-1,2 T/m3. Kruszywo z żużla paleniskowego przepalonego używa się do betonów, ale tylko jeżeli ilość siarki nie jest większa od trzech procent. Kruszywo z żużla wielkopiecowego to wytwór uboczny, jaki pojawia się podczas stapiania surówki w ogromnych piecach. Powoli stygnący żużel się skrystalizuje i stanie się zbity. (program egzaminu na uprawnienia) Ubrudzenie ciałami nieznanego pochodzenia nie powinna być większa od trzech procent, a maksymalna możliwa ilość siarki to cztery procent. Masa nasypowa frakcji 20-40mm w stanie zbitym to 1150-1350 kG/m2. Solidność kostkowa na zgniatanie to 100-4-700 kG/cmJ. Kruszywo z żużla granulowanego wielkopiecowego jest wykorzystywane do betonów zbrojnych. Bywa to produkt uboczny, jaki powstaje podczas wytapiania surówki w ogromnych piecach. Prędkie wystygnięcie ciekłego żużla sprawi, że później będzie miał postać ziarnistą. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com