Zredukowany węglowy ślad w szkle
Odpowiedni poziom parametrów w nowoczesnych typach przeszkleń, do jakich zalicza się selektywność, termiczną izolacyjność, przepuszczalność całkowitą energii oraz przepuszczalność światła pozwalają na obniżenie w zdecydowanym stopniu energii, jaka jest potrzebna w związku z przeprowadzeniem inwestycji. (uprawnienia budowlane kontakt) Taką energią jest m.in. oświetlenie, grzanie i chłodzenie. W ten sposób dany budynek staje się we większym stopniu ekologiczny poprzez zredukowanie ilości operacyjnego węglowego śladu. W rzeczywistości sprawa nie jest już tak prosta. Mając do czynienia z obiektami wzniesionymi kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat temu, fasady i oszklenie miały większy udział w węglowym śladzie. W przypadku fasad odpowiedzialność wynosi 20%, a mówiąc o oszkleniu jest to poziom około 12% wbudowanego węglowego śladu. (uprawnienia budowlane program)
Szkło na elewacji
Na elewacji obecność szkła, jakie posiada zredukowany węglowy ślad wpływa na podniesienie prestiżu budowlanych projektów. Taka sytuacja sprawia również, że w środowiskowych zielonych certyfikatach budynek otrzymuje lepszą punktację. Obecnie zapowiadają się już trzy inwestycje z zastosowaniem szkła ORAE® przy fasadach. Obiekty te będą wzniesione na terenie Francji. Chociaż od momentu wprowadzenia szkła do czasu, w którym zdecydowano się na jego praktyczne zastosowanie minął bardzo krótki okres czasu, to szybkie działanie jest spowodowane tym, że obecnie walka o poprawę naszego naturalnego środowiska stała się jednym z najważniejszych czynników. Produkując szkło ORAE® postawiono na kompleksową gospodarkę zamkniętego obiektu w czasie jego produkcji. W ten sposób zminimalizowano zużycie naturalnych surowców oraz energii. W konsekwencji obecnie na rynku istnieje produkt, który jeszcze do niedawna był tylko mrzonką. (uprawnienia budowlane segregator)
Deklaracja Środowiskowa Produktu
Zastosowanie szkła ORAE® staje się w pełni zasadne, w związku z posiadaniem przez ten produkt Deklaracji Środowiskowej Produktu. Jest to oficjalne potwierdzenie produkcji, jaka jest proekologiczna. Dodatkowo deklaracja potwierdza pozytywny wpływ takiego szkła na nasz klimat, i to na każdym z jego etapów związanych z eksploatacją. Procedury związane z weryfikacją w celu przyznania szkle EPD swój koniec będą miały w roku 2023 roku, ale już na ten moment wiadome jest, że szkło ORAE® to rozwiązanie idealne dla zrównoważonego środowiska. (uprawnienia budowlane 2022)
Zrównoważone budownictwo
Saint Gobain Glass jest świadome tego, że należy stosować rozwiązania proekologiczne, które będą zgodne z wymaganiami odnośnie zrównoważonego budownictwa budowlanych materiałów. Taką samą świadomość posiadają inwestorzy, jak i architekci. Bazowy rodzaj szkła ORAE® jest bardzo dobrym fundamentem do tego, aby tworzyło się fasady bardziej przyjazne dla środowiska, jak i dla użytkowników budynków. W związku z tym jako pierwsze szkło ORAE® zostanie użyte w linii przeciwsłonecznego szkła o typie COOL-LITE® XTREME. Taki rodzaj szkła pozwala w zależności od zachodzących potrzeb czerpać wszystko co najlepsze ze słonecznej energii. A teraz dziać się to będzie z jeszcze większą wydajnością. (uprawnienia budowlane cennik)