Uprawnienia budowlane mogą znowu ulec zmianie. Trwają prace nad wprowadzeniem dwóch ważnych aktów prawnych, które będą miały wpływ na przebieg egzaminu na uprawnienia budowlane.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie – projekt
- Ustawa o zawodzie architekta oraz inżyniera budownictwa i samorządach zawodowych. – projekt
Czy zmiany będą dobre czy złe dla osób ubiegających się o możliwość pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie?
I. ZMIANA OKRESU TRWANIA PRAKTYKI ZAWODOWEJ
Zmiany te polegają głównie na wydłużeniu wymaganego okresu praktyki projektowej o rok i wykonawczej o 0,5 roku. Szczegóły znajdziesz TUTAJ
II. WYMÓG POSIADANIA 5-letniego DOŚWIADCZENIA PRZEZ OSOBĘ NADZORUJĄCĄ PRAKTYKĄ
Zgodnie z projektem Ustawy osoba nadzorująca praktykę zarówno wykonawczą jak i projektową musi posiadać 5-letnie doświadczenie w pracy zawodowej.
cyt. „Osobą nadzorującą praktykę zawodową może być wyłącznie osoba posiadając co najmniej 5 – letnie doświadczenie zawodowe przy sporządzaniu projektów lub na budowie w ramach posiadanych uprawnień budowlanych oraz pełniąca funkcję projektanta lub kierownika budowy lub robot w danej specjalności.” (zgodnie z Art. 41 ust 4 wg Projekt Ustawy o zawodzie architekta oraz inżyniera budownictwa i samorządach zawodowych.).
III. POWRÓT DO KSIĄŻKI PRAKTYKI ZAWODOWEJ
Cofnięta zostanie zmiana dotycząca dokumentowania praktyki zawodowej w książce praktyki. Aktualnie praktykę dokumentuje się tylko w zbiorczym zestawieniu odbytej praktyki. Po zmianach powróci konieczność założenia książki praktyki która musi być opieczętowana przez właściwy organ.
cyt. „1. Osoba odbywająca praktykę dokumentuje przebieg praktyki zawodowej w zeszycie formatu A4 z ponumerowanymi stronami, zwanym dalej ,,książką praktyki zawodowej”. 2. Przed rozpoczęciem dokumentowania przebiegu praktyki zawodowej osoba odbywająca tę praktykę jest obowiązana złożyć książkę praktyki zawodowej do opieczętowania w organie właściwym w sprawach uprawnień. Organ zwraca opieczętowaną książkę praktyki zawodowej w terminie 7 dni.” (zgodnie z § 7 ust. 1-2 Projekt Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie)
IV. SPRECYZOWANIE SPOSOBU ROZLICZENIA PRAKTYKI
Doprecyzowany został sposób rozliczenia praktyki zawodowej. Po wprowadzeniu zmian za praktykę uznane będzie 40 godzin pracy w tygodniu (5 dni po 8 godzin). W przypadku pracy w mniejszym wymiarze godzinowym praktyka musi zostać odpowiednio wydłużona.
„6. Zaliczeniu podlega praktyka zawodowa odbyta w wymiarze 40 godzin tygodniowo, czyli 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. 7. Jeżeli praktykę zawodową odbywa się w niepełnym wymiarze czasu, o którym ust. 6 , okres praktyki zawodowej podlega odpowiedniemu wydłużeniu, wynikającemu z różnicy czasu w stosunku do wymiaru pełnego etatu.” (zgodnie z § 6 ust. 6-7 Projekt Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie)
Wszystkie zaproponowane zmiany są na etapie PROJEKTU. Ich ostateczne brzmienie może ulec zmianie. Nie jest określona również data wprowadzenia zmian. Warto się jednak przygotować do powyższych zmian lub pomyśleć o podejściu do egzaminu przed ich wprowadzeniem, na zasadach aktualnie obowiązujących przepisów.