Zmiany projektu budowlanego
Zmiany w projekcie budowlanym są zazwyczaj dzielone na dwie kategorie. Są to zmiany istotne oraz te mniej istotne. Co obu rodzajów zmian ważne jest to, aby jedne i drugie były zaakceptowane przez projektanta. Różnicą pomiędzy zmianami istotnymi i nieistotnymi jest to, że te istotne należy zgłosić do urzędu i niezbędne jest uzyskanie w ich ramach pozwolenia na budowę. Sprawdźmy, co może nam grozić, jeżeli tego nie dokonamy, a zmiany te zostaną wprowadzone przez nas samodzielnie. (uprawnienia budowlane cena)
Zmiany istotne
Zarówno zmiany projektu budowlanego, które są istotne oraz nieistotne, są one zawarte w Prawie Budowlane. Artykuł 36a mówi o tym, jakie są zmiany istotne w projekcie budowlanym. Dotyczą one przede wszystkim: (uprawnienia budowlane testy)
- sposobu zagospodarowania działki objętego projektem,
- charakterystycznych parametrów domu, tj. powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość i liczba kondygnacji,
- warunków korzystania z obiektu przez osoby niepełnosprawne w budynkach użyteczności publicznej,
- sposobu użytkowania budynku lub jego części,
- ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy oraz wymagają uzyskania opinii, uzgodnień i pozwoleń wymaganych przepisami szczególnymi.
Zmiany nieistotne
Za zmiany nieistotne z punktu widzenia Prawa Budowlanego uznaje się odpowiednio zmiany dotyczące:
- rodzaju materiału, z którego będzie wykonany dach;
- rodzaju materiału, z którego stawiamy ściany,
- przebiegu instalacji energetycznej, wodociągowej, grzewczej, miejsca usytuowania kotła ogrzewającego dom;
- przeznaczenia pomieszczeń,
- liczby okien, wielkości i kształtu otworów okiennych, liczby drzwi;
- elewacji domu;
- kąta nachylenia dachu, wysokości kalenicy oraz układu połaci dachowych. (uprawnienia budowlane 2023)
Konsekwencje związane z samowolnymi zmianami w projekcie budowlanym
Musimy wiedzieć, że jeżeli roboty na naszej budowie trwają pomimo tego, że nastąpiło odstąpienie od projektu, wówczas możemy liczyć się z kontrolą powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, czego konsekwencją może być całkowite wstrzymanie prac budowlanych. Jedno jest pewne – inwestor pod żadnym pozorem nie powinien nas na to narażać. Jeżeli dojdzie do wstrzymania budowy to taką decyzję otrzymuje również starosta. To on jest organem właściwym w kwestii ewentualnego uchylenia pozwolenia na budowę. Jeżeli nasz deweloper otrzymał pozwolenie na budowę naszego domu to ma ona określony termin ważności, który dotyczy dwóch miesięcy. Jest to czas potrzebny do określenia obowiązków inwestora i terminu, z jakiego powinien się wywiązać. W razie wątpliwości do do projektu budowlanego deweloper musi zamówić zamienny projekt i wysłać go do nadzoru, gdzie zostanie on odpowiednio zbadany i w konsekwencji może zostać wydane pozwolenie na kontynuowanie prac budowlanych. a w konsekwencji – na wstrzymanie prac budowlanych. Musimy wiedzieć, że jeżeli deweloper nie wykona decyzji nadzoru budowlanego, jednocześnie naraża się na możliwość nie tylko wstrzymania robót budowlanych, ale także i na możliwość całkowitej bądź częściowej rozbiórki budowanego obiektu. Oczywiście inwestorowi w tej kwestii przysługuje złożenie zażalenia do inspektora nadzoru budowlanego, jednak konieczne jest wykonanie tego w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania postanowienia. Takie zażalenie może zawierać informacje, że zmiany, które zostały wprowadzone do budowlanego projektu w świetle widzenia inwestora uznawane są za nieistotne. (uprawnienia budowlane segregator)