Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę
Budowa domów jednorodzinnych nie rozpocznie się bez wydania pozwolenia na budowę. Jako budowę rozumie się też rozbudowę, przebudowę i nadbudowę obiektu.
Przed złożeniem wniosku
Przed złożeniem wniosku o zezwolenie na budowę należy:
- uzyskać Warunki Zabudowy i Zagospodarowania Terenu w lokalnym Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego Urzędu miasta lub Gminy
- kupić gotowy projekt powtarzalny bądź zaprojektować przez architekta z uprawnieniami
- Zakupić u wykwalifikowanego geodety mapę wysokościową terenu działki w skali 1:500 przeznaczonej do celów projektowych
- Uzyskanie decyzji o wyłączeniu działki z gruntów rolnych
- Uzyskanie Warunków Technicznych dostawy dla podstawowych mediów
- Wykonanie opinii geologicznej
- Uzyskanie uzgodnień w Zakładzie Uzgodnienia Dokumentacji Projektowej
Sprawdzenie wniosku
Co jest sprawdzane w złożonym wniosku o pozwolenie na budowę:
- Czy PZT (plan zagospodarowania terenu) jest zgodny z przepisami
- Kompletność projektu budowlanego, czy złożone zostały wszystkie opinie, uzgodnienia, pozwolenia i plan BIOZ oraz ochrony PPOŻ
- Czy projekt budowlany jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania terenu
Wydanie pozwolenia na budowę
Na wydanie decyzji organ wydający ma do 65 dni roboczych od złożenia wniosku. Za każdy dzień zwłoki nakładana jest kara w wysokości 500 zł, która wpływa do Budżetu Państwa.
Pozwolenie na budowę wydaje starosta, który wysyła informacje do inwestora oraz do organu, który wydał decyzję o warunkach zabudowy lub zagospodarowania terenu.
W ciągu 14 dni od wydania decyzja staje się prawomocna. W tym czasie można odwołać się od decyzji.
Zasady wydawania pozwolenia na budowę
Pozwolenie na budowę wydaje się bezterminowo. Prawo Budowlane zastrzega, że pozwolenie wygasa, gdy budowa nie rozpocznie się w przeciągu 3 lat od wydania pozwolenia oraz gdy budowa zostanie przerwana okres dłuższy nić 3 lata.
Budowa bez pozwolenia jest samowolą budowlaną. Jeśli budowa jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania terenu oraz nie narusza prawa budowlanego, to właściwy organ może jedynie nakazać wstrzymanie robót budowlanych. Po wyjaśnieniu wszelkich nieścisłości i skompletowaniu odpowiednich dokumentów można uzyskać pozwolenie na wznowienie robót budowlanych.
Prawo budowlanego uwzględnia jednak obiekty, które mogą zostać zbudowane na zgłoszenie ( wiaty, garaże, itp.)