W trakcie remontu łazienki, kuchni bądź garażu, układanie płytek jest nieuniknione. Czy zawsze musimy skuwać dotychczasowe ? Okazuje się, że nie. Nasze obecne płytki mogą pozostać na swoim miejscu. W tym artykule pokażemy krok po kroku jak możemy zmienić płytki bez skuwania. Zachowując przy tym bardzo estetyczne i trwałe właściwości. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)
Jeśli zamierzamy rozpocząć prace remontowe w naszym domu, duże znaczenie ma dla nas unikanie dużej ilości prac rozbiórkowych. (uprawnienia budowlane) Skuwanie obecnych płytek, w ich miejsce położyć nowe, wiąże się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale i solidną porcją bałaganu. Na szczęście możemy przykleić nowe płytki na te stare. Aby było to możliwe stare płytki muszą bardzo dobrze przylegać i trzymać się podłogi.
Układanie płytek krok po kroku
- Prace powinniśmy zacząć od opukania płytek, jest słyszymy charakterystyczny dźwięk, oznacza, to że płytka straciła przyczepność z podłogą. Taka płytka wymaga usunięcia. Puste miejsce należy wypełnić szybkoschnącą szpachlówką cementową. (egzamin na uprawnienia budowlane) Usuwamy tylko te płytki, które nie trzymają się podłogi, pozostałe zostawiamy.
- Obecne płytki, dokładnie myjemy. Porządnego oczyszczenia wymagają również fugi. Możemy to zrobić za pomocą np. sody kaustycznej. (uprawnienia budowlane testy program)
- Stare płytki warto pomalować środkiem zawierającym drobne kruszywo, które po zagruntowaniu stworzy warstwę kontaktową. Ma to na celu zwiększenie przyczepności kleju. Rozmieszany środek gruntujący nakładamy za pomocą pędzla lub wałka. Zróbmy to dokładnie – miejsce w miejsce.
- Do przyklejenia nowych płytek używamy zaprawy cementowej, która będzie dobrze trzymać i będzie przeznaczona do płytek o wybranym formacie. Tutaj elastyczność jest zbędna, ponieważ takie podłoże jest mało sprężyste więc nie będzie problemu z odkształcaniem.(uprawnienia budowlane egzamin)
- Klej nanosimy dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że nasz grunt dobrze wyschnął. Warto wybrać klej, który możemy nakładać grubszymi warstwami rzędu 10-15 mm. Ułatwi nam to pracę w razie wystąpienia jakiś nierówności. Taka warstwa wiele wybaczy. Zanim klej zacznie schnąć – nakładamy warstwę właściwą pacą z zębami o pożądanym rozmiarze.
- Jako spoiwo możemy również zastosować klej epoksydowy klasy R, ma bardzo dużą siłę wiązania, nie wymaga rozrabiania go z wodą, ale ma jedną istotną wadę. Jest to produkt dosyć drogi.
- Do fugowania płytek ułożonych i przyklejonych na nasze stare płytki możemy użyć standardowej masy spoinującej oraz silikonu sanitarnego. Miejmy na uwadze, że zmiana płytek tym sposobem podniesie nam wysokość podłogi. Dlatego zanim rozpoczniemy pracę sprawdźmy czy nadal będziemy mogli swobodnie otwierać i zamykać drzwi. Ale to też nie jest sytuacja bez wyjścia – zawsze możemy minimalnie je skrócić.