Zmechanizowane sposoby wspomagające przygotowywanie mas
Zmechanizowane sposoby, które wspomagają przygotowywanie mas skutecznie wypierają w przemyśle nowoczesnym naturalne sposoby (egzamin na uprawnienia budowlane). W dawnym zakresie stosuje się je tylko w mniejszych typach wytwórni. Doświadczenie wskazuje, że zanim masa zostanie przerobiona w maszynie, w miarę możliwości powinno zastosować się metodę przemrożenia, wietrzenia albo dołowania. Dotyczy to produkcji między innymi cienkościennych wyrobów, licówek czy też dachówek. Dołowanie znajduje zastosowanie po częściowym maszynowym przerobieniu gliny, ale zanim zostanie uformowana surówka.
Co możemy osiągnąć stosując wyżej wymienione sposoby?
Poprzez zastosowanie wyżej wymienionych sposobów możemy zwiększyć plastyczność gliny, która jest bardzo potrzebna podczas formowania za pomocą mokrego sposobu. Poza tym możemy także zwiększyć wydajność pracy danych maszyn. Maszyny przerabiające masę na cegły oraz na inne ceramiczne wyroby są różnych rodzajów. Zależą one od tego, jaką jakość wykazuje dana glina, jakie domieszki zawiera oraz jaki rodzaj wyrobów będzie produkowany. Często maszyny łączy się po dwa lub więcej zespołów, tworząc w ten sposób tzw. agregaty (program uprawnienia budowlane).Taki zabieg zdecydowanie ułatwia i przyśpiesza prace związane z przygotowaniem mas na wyroby. Zmechanizowane sposoby są coraz bardziej popularne wśród zakładów zajmujących się wytwórstwem. Warto korzystać z takich metod.
Umieszczanie zasuw w skrzyniach – czy jest konieczne?
Jeśli masa ma powstać z kilku składników o określonych proporcjach, w poprzek skrzyń umieszcza się zasuwy (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Oddzielają one ją na komory, w których znajdą się poszczególne składniki. Zasuwy muszą zostać umieszczone na odpowiedniej wysokości od dna zasilacza, żeby móc utrzymać z góry ustaloną proporcję dotyczącą dozowania. W pierwszej z komór umieszcza się piasek. Musi on pokrywać powierzchnię płytek i nie może dopuścić do oklejenia ich gliną. Często stosuje się także innego typu zasilacze.
Blaszana skrzynia bez dna
Blaszana skrzynia bez dna ma pojemność wynoszącą 4-1-5 m³ (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Dno skrzyni zastępuje płytkowy poziomy przenośnik. U dołu, w krótszym boku skrzyni umieszcza się wylotowy otwór a przed wał z nożami (łopatkami). Mają one za zadanie rozbić większe grudki gliny. Z wierzchu skrzyni umieszcza się kratę albo ruszt ze stalowych prętów. Zatrzymują się na nich większe kawałki gliny, które opadają na dół po ich ręcznym rozbiciu. Przenośnik, który porusza się z prędkością jednostajną zapewnia wydostawanie się ze skrzyni na określoną jednostkę czasu stałej ilości masy.