Zły stan badanych rusztowań
Przeprowadzone badania w latach 2016 – 2018 wykazały, że prawie połowa z badanych 120 rusztowań posiadała pojedyncze rodzaje braków w zewnętrznych poręczach, częściej w szczytowych. Wszystkich, bądź też niektórych z zewnętrznych krawężników brakowało w 67% badanych rusztowań. To pokazuje, że tak oczywisty zabezpieczeniowy element od upadku z wysokości jakim jest ochronna bariera wcale nie jest oczywisty dla wielu. W wypadku oceny stanu krawężników i poręczy, które stanowią składowe elementy ochronnych barier rusztowanie bez zarzutu to takie, które nie posiada braków żadnego z komponentów w miejscach, w jakich są one wymagane. Wyniki badań pokazały, że z wewnętrznymi barierami było dużo gorzej. Wewnętrzne krawężniki stanowiły rzadkość, i znajdowały się tylko w przypadku 1/5 rusztowań. Kompletne wewnętrzne poręcze wykazały tylko rusztowania w 36%, gdzie były one tam niezbędne. Odgromową instalację odnotowano jedynie w jednym przypadku, pomimo że w wielu przypadkach do dyspozycji znajdowały się budynkowe zwody. (uprawnienia budowlane 2022)
Niedociągnięcia w rusztowaniach
Ukształtowanie rusztowań i ich niedociągnięcia nie zawsze chodzą ze sobą w parze. Patrząc jednak na badaną próbę w ilości 120 rusztowań jako próbę reprezentacyjną populacji ramowych rusztowań elewacyjnych w Polsce, w związku z przeprowadzonymi testami stwierdza się, że występujące braki w zewnętrznych poręczach towarzyszą brakom w poręczach wewnętrznych oraz brakom w krawężnikach. Nie wykryto natomiast statycznie różnic, jakie były by istotne dla jakości montowanych rusztowań przez firmy, które zajmują się takimi usługami. Należy pamiętać, że wiele błędów powoduje działanie osób użytkujących rusztowania. (uprawnienia budowlane 2022)
Wypadki na rusztowaniach
Na podstawie analizy powypadkowych protokołów z Państwowej Inspekcji Pracy wypadki na rusztowaniach mają zwykle swój określony schemat. Z niewyjaśnionych przyczyn pracownik traci równowagę i upada, a kolejno spada on z nieodpowiednio obarierowanego rusztowania. Przyczyny związane z nagłym upadkiem mogą wiązać się z rusztowaniem, a dokładniej z jego elementami, które znacznie wpływają na zawężenie światła w bardzo ograniczonej już roboczej przestrzeni. Są to np. rury kotew, jakie mocuje się na wysokości nietypowej, a kiedy pracownik zajęty jest swoimi pracami może przypadkiem zaczepić się o nie albo wpaść na nie. Takiego rodzaju elementy zauważono aż w 70% rusztowań, jakie poddano badaniu. (uprawnienia budowlane kontakt)
Rusztowania w mieszkalnych budynkach
W związku z przeprowadzonymi badaniami stwierdzono, że rusztowania jakie obsługują roboty w mieszkalnych budynkach są zdecydowanie gorsze, niż te znajdujące się przy obiektach o zupełnie innym przeznaczeniu. (uprawnienia budowlane program) Roboty wykonane na zgłoszenia wypadły znacznie gorzej od prac wykonywanych w oparciu o pozwolenie na budowę. Warto zwrócić uwagę i przyjrzeć się temu, że kiedy osoby nadzorujące pracę deklarowali dopełnienie niewielkiej ilości formalności odnośnie rusztowania, to w takim wypadku zwykle zawieruszał się im protokół związany z odbiorem rusztowań. Na rusztowaniu również zapominali powiesić informacyjne tablice, a same rusztowania statystycznie wykazywały gorsze ukształtowanie. (program egzaminu na uprawnienia)