Robienie złączy
Złącza potrafią przewodzić moce ściskające, gnące czy rozciągliwe. (uprawnienia budowlane 2021) Przetransportowanie mocy ściskających potrzebuje niezwykle porządnego uszykowania dotykających się płaszczyzn. Z zasady miejsca łączone wygładza się zaprawą cementową. Rozciąganie jest transportowane poprzez zbrojenie, przez co w złączu warto odpowiednio pospawać widoczne końcówki prętów zbrojenia, przez co w złączu warto odpowiednio pospawać widoczne końce. Złącze gnące bywa trochę ściskane, a trochę rozciągane. W punkcie ściskanym warto patrzeć na odpowiednie zapełnienie zaprawą. Kategoryzuje się złącza suche, metalowe oraz zabetonowane. (uprawnienia budowlane kontakt)
Opisanie złączy
Złącza suche skupiają się na rozmieszczeniu jednej części na inną. Potrafią one transportować moce ściskające. Dotykające się płaszczyzny zwykle wygładza się zaprawą, żeby idealnie wszystko ze sobą współgrało. (akty prawne uprawnienia budowlane) Czasami używane są przekładki jakie wygładzają część łączącą, robione z blachy ołowianej czy materiałów sztucznych. Złącza zabetonowane robi się tak, iż zaczyna się od złączenia widocznych obu części zbrojenia, a potem zabetonowania ich. Aby zapewnić prawidłowe zapełnienie złącza betonem, warto jest korzystać do tego z mieszanki betonowej na cemencie tak zwanym ekspansywnym. Rozpiętość wypełnianej pustki musi mieć 6-MO cm. Jakość betonu złącza nie może być gorsza od betonu zestawionych prefabrykatów. Beton do wylania w złączach musi być odpowiednio urabialny i plastyczny. (uprawnienia budowlane program)
Części stawiane
Części stawiane mogą występować jako samostateczne bądź takie, jakie będą potrzebować jakiegoś wsparcia, aby mogły się utrzymać. Części samostateczne podczas zniżania przez żuraw nakierowuje się w odpowiednie rozłożenie. Po rozmieszczeniu i usunięciu z haka żurawia, rektyfikuje się ich położenie poprzez podbijanie klinów, a nawet nakładanie czy odchylanie dźwignikiem. Części, jakie nie potrafią utrzymać się w pionie same, zanim usuniemy hak, doczepia się zastrzałem czy rozporą. Posiadają one umieszczone śruby rzymskie o prawym lub lewym gwincie, jakie umożliwiają sterowanie rozmieszczeniem części. Masa części jest zależna co do zdecydowania się na sposób zamontowania filarów. Reszta części jest planowana tak, że za każdym razem jeden bądź dwa działające żurawie potrafią część podnieść, skierować tam gdzie należy i umieścić. Dla filarów znamy trzy sposoby:
-poprzez podniesienie, (segregator egzamin ustny uprawnienia)
-poprzez obrócenie,
-poprzez nałożenie.
Montaż przez podniesienie to sposób najłatwiejszy, przez co najpopularniejszy. Po nałożeniu odciągów albo ramki, filar podnosimy do rozstawienia pionowego, przewozimy do punktu umieszczenia i spuszczamy do miejsca bloku płaszczyzny.
Sposoby poślizgu i obrotu
Sposób poślizgu bywa używany w trakcie pracy z montażem masywnych filarów, głównie masztami. Umieszcza się je głowicą przy płaszczyźnie w taki sposób, żeby maszt czy żuraw umieszczony za płaszczyzną podniósł końcówkę filara pionowo, nie odchylając liny z hakami. Fundament filara kładzie się na wózku, jaki tak jak głowica jest wznoszona, transportuje się po szynach do płaszczyzny. Kiedy filar będzie już na miejscu docelowym, maszt czy żuraw podnosi go, żeby dało się zlikwidować wózek i wtedy filar ląduje na docelowej płaszczyźnie. (program egzaminu na uprawnienia)
Sposób obrotu montażu filara działa tak, że umieszcza się początkowo niższą końcówkę filara, tak, by po rozstawieniu był w odpowiednim miejscu na płaszczyźnie. Jak widok płaszczyzny bywa większy od tego, na jakim widnieje końcówka filara, przez co warto go wcześniej podnieść i umieścić na klatce z krawędziaków. Po uniesieniu filara, zmienia się jego położenie żurawiem, identycznie jak w sposobie wcześniejszym.