fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Zjawiska związane z betonowaniem w niskich temperaturach

Spowolnienie wiązania

Proces wiązania cementu to bardzo ważny element, bez którego nie można kontynuować prac. Wydłużeniu ulega czas, który jest niezbędny do osiągnięcia wyczekiwanych parametrów betonu. Chodzi głównie o wytrzymałość. Ta jest niezbędna do wykańczania powierzchni, obciążania konstrukcji, usuwania podpór rusztowań i deskowań. Dodatkowo źle związany cement narażony jest na oddziaływanie środowiska, w tym na wiele czynników atmosferycznych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zjawiska związane z betonowaniem w niskich temperaturach
Zjawiska związane z betonowaniem w niskich temperaturach

Uszkadzanie mikrostruktury

Ten efekt następuje, gdy woda w betonie zakaźnie. Wzrośnie jej objętość, przez co rozerwie wiązania, które powstały w procesie hydracji. Przez takie uszkodzenie mikrostruktury nawet stężały/stwardniały beton będzie mieć zdecydowanie niższą wytrzymałość. (uprawnienia budowlane 2022)

Zamrożenie mieszanki

Wedle norm temperatura mieszanki betonowej podczas zabudowy nie może spać poniżej 5 stopni Celsjusza. W tym celu stosuje się różne możliwości, aby podgrzewać materiał. Oczywiście takie sposoby muszą być ustalone z wykonawcą, który wnikliwe powinien przeanalizować sposoby podgrzewania i możliwości. Nie każda substancja bowiem nadaję się do takiej obróbki. Jeśli jednak mieszanka zamarznie przed ułożeniem na deskowaniu, to proces wiązania cementu zostanie w pełni zahamowany. (program egzaminu na uprawnienia)

Większość instrukcji i norm stawia jednak na wyższą temperaturę niż 5 stopni. Wedle nich wartość ta nie powinna spaść niżej niż 10, a najlepiej, aby wynosiła 13. Wtedy jest najbezpieczniejsza i na pewno nie przyczyni się do uszkodzeń w budowli.

Zniszczenie nawiązań zaczynu

Jeśli temperatura zacznie spadać pomiędzy początkiem, a końcem wiązania powstaną kryształy lodu. Te spowodują rozpad nowych wiązań zaczynu. W konsekwencji zniszczą się mikrostruktury twardniejącego betonu. To zjawisko prowadzi do nieodwracalnych zmian w strukturze materiału. Dla budowy oznacza to ogromny spadek wytrzymałości betonu, który ma wpływ na całą konstrukcję. (uprawnienia budowlane kontakt)

Mieszanki betonowe umożliwiające prace

Wykonawcy często chcą pracować mimo niskich temperatur. Najczęściej wiąże się to z terminami, których lepiej nie przekraczać. W tym celu korzystając między innymi z: (akty prawne uprawnienia budowlane)

  • Cementów o wyższej zawartości klinkieru, np. CEM II czy CEM;
  • Ciepłej mieszanki betonowej;
  • O 5/10% większego udziału cementu w składzie mieszanki betonowej;
  • Cementów wyższych klas wytrzymałościowych, np. 42,4;
  • Izolacji cieplnej;
  • Ogrzewania zabetonowanych konstrukcji;
  • Osłon utrudniających odpływ ciepła.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com