fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Parcie ziem piaszczystych

Parcie ziem piaszczystych zmienia się przez namoczenie w o wiele mniejszych granicach od napierania ziem z gliny. Dla uzyskania oddziaływań nasypu na wspory mostów albo na finalne elementy przęseł w dobrze nieszerokich odległościach zmienności, nie poleca się takich skarp robić z ziem z gliny. Nasypy warto chronić od wody. Da się to zrobić przez zrobienie odpowiednio nieprzepuszczalnej powierzchni asfaltu, betonu albo kostki kamiennej rozmieszczonej na wilgotnej zaprawie cementowej. Płaszczyzna tak przygotowana nie przenika wody do nasypu, a posiadając dobre spadki kieruje ją na skarpy. (uprawnienia budowlane kontakt) Warto patrzeć na nieprzepuszczalność zestawienia z murami frontowymi przyczółków i z płaszczyzną przęseł, na odpowiednie odprowadzenie wody spadającej ze ścieków i na uzyskanie powierzchni przylegającej do wiaduktu.

Ziemie piaszczyste i gliniaste
Ziemie piaszczyste i gliniaste

Ochrona pojawiania się wybojów

Dla ochrony od pojawiania się wybojów na drodze blisko przejścia z mostu na skarpy, przez rozbieżności w deformacji przęsła oraz nasypu pod napieraniem pojazdów, z murem frontowym przyczółków albo za oczepem filarów umieszczonych w nasyp i za skrajnymi poprzecznicami przęseł napierającymi do nasypu, warto rozmieszczać kafle anty-wybojowe. (uprawnienia budowlane 2021) Są to kafle betonowe uzbrojone albo sprężone o długości 1,50-2,00 metry i rozpiętości dopasowanej do metody ich rozmieszczania tak, by masa ich nie była za duża. Kafle te wpierane bywają o budowlę mostu zwykle na występie dopasowanym do tego napierania i odchylone drugą końcówką w głąb skarpy. Na kaflu widnieje rząd piasku albo żwiru, a na tym płaszczyzna. Tą metodą zmiana deformacji płaszczyzny pojawia się nie nagle, ale na jakimś odcinku. Ochrania to pojawianie się wybojów. (uprawnienia budowlane program)

Budowa mostu

Budowa mostu, jego przęseł i wspórek musi być dopasowana do formy nasypów, kierujących się na jezdnie i do sił pojawiających się wśród nasypu, wsporą a przęsłem. Niedopasowanie budowli mostu do formy skarpy i mocy napierających na most przez nasyp potrafi doprowadzić do zniszczenia mostu albo nasypu. Nasyp gruntowy bywa niezbyt solidny. Na skutek mas, deszczu, wstrząsów oraz wody spływającej pod most nasyp zmienia swoją formę. Aby nadać dobrą trwałość, odchylenia jego skarp muszą być odpowiednio delikatne i właściwie dopasowane. Skarpa musi być dobrze zrobiona z odpowiedniej ziemi, rozmieszczana i ubijana w rzędach. Nasypom z ziem piaszczystych nadano dawać w zestawieniu z mostem odchylenie 1:1 wzdłuż wiaduktu i 1:1,5 w poprzek mostu. (akty prawne uprawnienia budowlane) Powiększenie odchylenia z 1:1,5 do 1:1 wzdłuż mostu ma na celu pomniejszenie długości, na jakiej most będzie zestawiony z nasypem i tym samym pomniejszenie rozmiarów przyczółków albo końcowych elementów przęseł, czyli otrzymania biorących się stąd oszczędności.

Odchylenie skarpy

Powiększenie odchylenia skarp potrzebuje zwykle wzmocnienia przez odarniowanie, obrukowanie albo okładzenie kaflami. (program egzaminu na uprawnienia) Nasyp w nacięciu z brzegiem budowli mostu musi zostać nacięty ławą poziomą. Ta ława rozdziela skarpę na dwie części – wyższą i niższą. W rosłych nasypach odchylenie 1:1 założono mieć zwykle jedynie w górnej połaci o rosłości nie większej od 6m. W niższej założono nadawać odchylenie mniejsze, zwykle 1 :1,25 do 1 : 1,50. Bywa to polecane, kiedy niższa połać podlega zalewaniu wysoką wodą albo kiedy bywa zrobiona z ziem, jakie potrafią osiadać i deformować się na skutek mas z wyższej partii skarpy. Skarpa zalegająca za przyczółkami musi zostać zrobiona z ziemi przepuszczalnej o własnościach mechanicznych niewiele zależnych od namoczenia przez deszcz, pozwalającemu przepuszczać wodę i zatrzymującego jedynie małe liczby, nie zamarzające podczas namoczenia. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com