fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zewnętrzne ceramiczne okładziny – rodzaje

Zewnętrzne ceramiczne okładziny mogą występować w dwóch rodzajach: konstrukcyjnych oraz powierzchniowych. Konstrukcyjną okładziną jest cegła cementowa albo licówka, układana podczas murowania i poprawnie powiązana ze zwykłymi cegłami, które leżą głębiej (uprawnienia budowlane).

Zewnętrzne ceramiczne okładziny
Zewnętrzne ceramiczne okładziny

Akumulacyjne rodzaje pieców – do czego służą?

Akumulacyjne piece przede wszystkim służą do ogrzewania pomieszczeń (testy uprawnienia budowlane). Piece akumulują, co oznacza przechowywanie ciepła, jakie uzyskiwane jest podczas spalania palnych materiałów, takich jak drewno, torf czy węgiel. Po zamknięciu hermetycznie paleniskowych drzwiczek zachodzi akumulacja ciepła oraz powolne wydzielanie się go przez zewnętrzny płaszcz pieca.

Monolit – jeden z rodzajów okładzin

Okładzina konstrukcyjna z licówki albo cegły cementowej ułożona podczas murowania oraz poprawnie powiązana ze zwykłymi cegłami, znajdującymi się głębiej stanowi razem z murem tzw. monolit. Powierzchniowa okładzina nie wiąże się konstrukcyjne z resztą danego muru, lecz tylko przylega do niego. Na powierzchniową okładzinę można zastosować klinkier bądź prefabrykowane okładziny. Do wewnętrznych okładzin można zaliczyć terakotowe płytki i glazurę (program egzamin uprawnienia 2021). Mają one na celu zabezpieczyć ściany przed wilgocią, dać gładką powierzchnię oraz estetyczny wygląd. Innym rodzajem okładzin są okładziny ze szkła, z drzewnych materiałów i ze sztucznego marmuru.

Wentylowanie pomieszczeń – jedna z funkcji, jaką spełnia piec

Piec poza ogrzewaniem spełnia także rolę wentylacji w danym pomieszczeniu, ponieważ w czasie spalania pobiera on dużo powietrza. Powoduje to obniżanie się ciśnienia w pomieszczeniu oraz dopływ z zewnątrz świeżego powietrza. Zewnętrzną powierzchnię pieców wykonuje się zwykle z dwóch rodzajów materiałów, którymi są: stalowa blacha oraz materiały ceramiczne. Poza tym można także także wyróżnić tu opancerzony piec, który stanowi połączenie dwóch wyżej wymienionych materiałów. W mieszkalnym budownictwie stosuje się przeważnie akumulujące piece, wykonane z ceramicznych materiałów (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Drzwiczki w piecach – które są najlepsze?

Popielnik i palenisko zamyka się szczelnymi drzwiczkami (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Do najbardziej szczelnych można zaliczyć drzwiczki, które zamykają się na śrubę i hebel. Pożądanym zjawiskiem jest zastosowanie osadzonych we wspólnej ramie piecowych drzwiczek, które mocuje się na czterech kotwach z płaskownika o wymiarach 20×5 mm. Są one zakończone od przodu gwintowaną szyjką a na drugim końcu rozwidleniem. Rozwidlone końce oparte są o oporowe podkładki z płaskownika wynoszącego 40×4 mm i przylegają do kafli od wewnętrznej strony, a ich rumpy odpowiednio przycina się. Drzwiczkowe ramy przykręca się do kotwi przy pomocy nakrętek.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com