Zdobycie uprawnień telekomunikacyjnych jest możliwe wyłącznie w przypadku posiadania odpowiedniego wykształcenia. Konieczne jest również odbycie praktyk zawodowych, a ich długość zależy od wykształcenia i pożądanego zakresu uprawnień. (testy uprawnienia architektoniczne)
Zdobycie nieograniczonych uprawnień
Nieograniczone uprawnienia do projektowania otrzymamy jeśli ukończyliśmy studia magisterskie na jednym z odpowiednich kierunków. Wśród nich wyróżnia się elektronikę, elektrotechnikę, telekomunikację, elektronikę i telekomunikację oraz miernictwo elektryczne i telekomunikację. W tej sytuacji odbywana przez nas praktyka zawodowa trwa dwa lata. Rok spędzamy podczas projektowania, drugi rok mija nam na kierowaniu pracami budowlanymi. W przypadku starania się o nieograniczone uprawnienia do kierowania budową, nasza praktyka trwa krócej, bo półtora roku. Jeśli jednak legitymujemy się wyłącznie dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia, sprawa też nie jest stracona. Znaczącą różnicą w takim wypadku jest po prostu czas naszej praktyki zawodowej – trzy lata. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)
Zdobycie uprawnień krok po kroku
Zdobycie uprawnień telekomunikacyjnych (budowlanych) rozpoczyna się przez złożenie odpowiedniego wniosku. Przedtem kluczowe jest jednak zdobycie wymaganego wykształcenia oraz przepracowanie praktyk. Składany przez nas wniosek wraz z załącznikami trafia do komisji kwalifikacyjnej. Jeśli jako wnioskodawcy pozytywnie przejdziemy pierwszy etap kwalifikacji, następnym krokiem jest przystąpienie do egzaminu. Jego zadaniem jest sprawdzić znajomość przepisów BHP, warunków technicznych oraz prawa budowlanego. W skład egzaminu wchodzi również część ustna. Podczas niej kandydat dzieli się zdobytą praktyczną wiedzą budowlaną, którą zdobył podczas odbywania praktyk zawodowych. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane)
Koszt zdobycia uprawnień
Zdobycie uprawnień telekomunikacyjnych nie należy do tanich procesów – za samo postępowanie kwalifikacyjne, któremu jesteśmy poddani, musimy zapłacić nawet ponad dwa tysiące złotych. Warto mieć również na uwadze, że same uprawnienia nie wystarczą nam do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Kluczowe jest bowiem tutaj bycie członkiem samorządu zawodowego. (segregator z aktami prawnymi do egzaminu na uprawnienia budowlane)