Zbrojenie ścian murowanych
Według przepisów budowlanych w szeregu przypadków należy wzmocnić mur. Odbywa się to, gdy obciążenia są podwyższone lub przesunięte i przyłożone do ściany nie na głównych osiach. Również gdy jest zagrożenia działania obciążeń, takich jak odkształcenia i nietrwałości gruntu, trzęsienia ziemi. (programy do nauki na uprawnienia budowlane) Wzmocnić ceglaną ścianę lub kolumnę można za pomocą zbrojenia. Przy tym dzieli się ono w następujący sposób: (uprawnienia budowlane 2019)
- poprzeczne;
- podłużne;
- pionowe zbrojenie.
Zbrojenie wymaga użycia dodatkowego materiału w postaci długich prętów lub siatki, które są ułożone między rzędami cegieł w warstwę zaprawy. W ten sposób oprócz cegły, wytrzymałości i trwałości dostarczają dodatkowe elementy. Przenoszą one różne napięcia i obciążenia. (akty prawne na uprawnienia budowlane)
Domyślnie zbrojenie zakłada wykorzystanie metalowego drutu w postaci prętów lub siatki o średnicy od 5 do 8 mm. W ostatnim czasie coraz częściej można spotkać zastosowanie do zbrojenia PE lub siatki PVC. W każdym przypadku wybór materiału, sposobu montowania i wszystkich innych parametrów budowy – jest to zadanie projektanta, który wykonuje wszystko zgodnie z przepisami.
Poprzeczne zbrojenie
Przy poprzecznym zbrojeniu między rzędami zakładana jest siatka, spawana lub związana z prętów specjalnym drutem. Same pręty są wybierane średnicy w zakresie od 5 do 8 mm. Dobiera się ją na podstawie obliczeń. Zbrojenia nie wykonuje się w każdym rzędzie, a na przykład co 2-5 rzędów. (uprawnienia architektoniczne) Przy wyborze rzędów, uwzględnia się ich wysokość i wymaganą wytrzymałość ściany po zakończeniu budowy, z uwzględnieniem wszystkich obciążeń i ich przesunięcia względem środkowej osi wytrzymałości ściany. Jeśli zamiast siatki używa się drutu, leżącego zygzakiem, to zbrojenie wykonuje się zawsze w dwóch sąsiednich rzędach z układaniem drutu prostopadle między sobą.
Przy wzmocnieniu muru stosuje się zaprawę do siatki zbrojenia. Siatkę należy układać na wierzchu szeregu cegieł tak, by jej brzegi wystawały poza granice murów ze wszystkich stron co najmniej 5 mm. Tak można kontrolować obecność zbrojenia w murze i używać w niektórych przypadkach zaczepy do mocowania zewnętrznych warstw wykończenia. Materiał zbrojący musi zamykać z wszystkich stron zaprawą o grubości co najmniej 2 mm w celu ochrony przed korozją.
Podłużne zbrojenie
Podłużne zbrojenie używa się często do wzmocnienia ścian i murów z cegły, dla zwiększenia ich wytrzymałości na zginanie. W tym przypadku zbrojenie znajduje się wzdłuż muru do wzmocnienia szwów wzdłużnych. Zbrojenie takie może odbywać się zarówno wewnątrz murów, jak i na zewnątrz. W każdym razie elementy zbrojenia mocuje się pomiędzy sobą za pomocą spawania. Dodatkowo zszywa się je z cegłą poprzecznymi drutami i kotwy.
Pionowe zbrojenie
Często dla wzmocnienia kolumn, wykonanych z cegieł, nie ma możliwości umieścić zbrojenie wewnątrz lub zewnętrznego zbrojenia musi zwiększyć rozmiar kolumny. Aby nie odchodzić od podanych wymiarów, używany pionowe zbrojenie za pomocą zakątków znajdujących się na rogach kolumny i zespawane ze sobą poprzecznie. W tym przypadku wzmocnienie nie tylko wzmocni sam mur, ale i przejmuje na siebie część obciążenia, które ponosi konstrukcja. (Jaką będzie wyglądał egzamin ustny na uprawnienia budowlane? )Taka metoda wzmocnienia odnosi się do ścian. W przypadku wewnętrznego zbrojenia, pręty są wstawia się do wewnątrz pustych bloków pionowo i zalewa się roztworem betonu.