fbpx
Przejdź do treści
program
Uprawnienia Budowlane

Cena

Na cenę paneli podłogowych ma wpływ wiele poszczególnych czynników. Należą co nich: (uprawnienia budowlane kontakt)

 1. Struktura materiału;
 2. Grubość;
 3. Klasa ścieralności;
 4. Sposób montażu;
 5. Klasa użyteczności.

Warto pamiętać, aby nie stawiać na najtańsze panele. Takie mogą być bardzo podatne na wszelkie zabrudzenia czy eksploatacje. Im słabsze się wybierze, tym szybciej będzie trzeba wymieniać je na nowy, najlepiej lepszy model.

Panele podłogowe – czynniki wpływające na cenę
Panele podłogowe – czynniki wpływające na cenę

Klasy użyteczności

Te parametr informacje o dwóch ważnych aspektach. Określa on rodzaj budynku oraz intensywność użytkowania podłogi. Dzięki niemu bardzo łatwo ocenić zastosowanie i to czy warto. Przed wyborem paneli powinno się dokładnie przemyśleć zastosowanie pomieszczani, np. określić czy trafią one do sypialni, której praktycznie się nie użytkuje, czy do korytarza, w którym stale przechadzają się ludzie. (program egzaminu na uprawnienia)

Określa się głównie sześć klas użyteczności:

 • 21,
 • 22,
 • 23,
 • 31,
 • 32,
 • 33.

Cyfra pierwsza określa rodzaj pomieszczani, a druga stopień intensywności użytkowania podłogi.

Klasy 21, 22 i 23 nadają się do pomieszczeń mieszkalnych. 31, 32, 33 natomiast do budynków użyteczności publicznej. Mają one znacznie większą trwałość i wytrzymałość. Nie kupuje się ich zazwyczaj do mieszkań, ponieważ są znacznie droższe, a normalne użytkowanie budynków mieszkalnych, nie wymaga aż takiej wytrzymałości. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Klasa ścieralności

Ta ma bezpośredni wpływ na trwałość produktu. Ustala się ją na podstawie testu Tabera, który polega na wyliczeniu obrotów próbki danej podłogi, korzystając z papieru ściernego. Klasy te są bezpośrednio połączone z wcześniej opisywanymi – użyteczności. Określa się je jako:

 • 21 / AC1,
 • 22 / AC2,
 • 23 / AC3,
 • 31 / AC3,
 • 32 / AC4l,
 • 33 / AC5.

Grubość

Panele mają najczęściej grubość 8 milimetrów. Na rynku dostępne są również takie 6, jak i 15 milimetrowe. Te grubsze mają większą stabilność i odporność na różnego typu odkształcenia. Warto jednak pamiętać, że im większa grubość, tym i większa cena. (uprawnienia budowlane 2022)

Struktura

Ta wpływa zarówno na cenę, jak i estetykę. Tanie panele mają gładką powierzchnię, chociaż niektóre mają udawaną strukturę drewna. Charakteryzują się one niejednolitą, ryflowaną powierzchnią.

Można kupić panele o strukturze synchronicznej bądź handscraped. Prawda jednak taka, że im ciekawsza i bardziej skomplikowana struktura, tym większy koszt. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

DARMOWY PORADNIK
Podejdź do egzaminu na Uprawnienia Budowlane

Z poradnikiem otrzymasz wypełniony wzór zbiorczego zestawu praktyk oraz inne dokumenty.

Odkryj wiele ciekawych informacji o promocjach i nie tylko…

Nie zwlekaj, zapisz się do darmowej listy użytkowników i otrzymaj od nas specjalnie przygotowany poradnik.