Zarządzanie inwestycją z wykorzystaniem platformy CDE
System związany ze wsparciem zarządzania budowlanego procesu na świecie rozwija się już od przeszło 20 lat. Ich cechą, która sprawia, że są one do siebie podobne, jest predefiniowanie w większości procedur oraz organizacyjnych schematów podczas rozpoczynania projektu. CDE zawiera jednak w sobie typowe rodzaje procesowych schematów, które mogą być stosowane przez użytkownika do projektu bez większych zmian, bądź po dostosowaniu zmian do własnych potrzeb. Takim procesem może być proces związany z zatwierdzaniem dokumentów. Dokument, który umieszcza się w strefie Shared sprawia, że pozostali użytkownicy otrzymują automatycznie powiadomienie o pojawieniu się jego w systemie. Można w nim również zdefiniować przedział czasu, w jakim będzie można nanieść na dokument wszelkie komentarze albo zatwierdzić jego treść. Jeżeli zostanie przekroczony czas platforma w automatyczny sposób poinformuje o tym uczestników procesu. Strony, które zajmują się zatwierdzaniem dokumentów mogą stosować zdefiniowane na platformie statusy. (uprawnienia budowlane)
Narzędzie działające z BIM
Narzędzie, które zgodnie współdziała z BIM jest platforma CDE. Wspiera ona efektywność w komunikacyjnym obszarze. CDE oznacza Wspólne Środowisko Danych. Jej idea wynika z wymiany modelu BIM w formacie otwartym IFC. Wspierają one proces zarządzania informacjami w trójwymiarowym środowisku. Korzystanie z platformy CDE ma na celu usprawnienie współpracy pomiędzy członkami projektowego zespołu. Platforma ma również zmniejszyć ilość błędów oraz uniknąć problemów związanych z powielaniem się informacji. (uprawnienia budowlane 2022)
Poziomy dostępów na platformie CDE
Podmioty, które odpowiadają za poprawne funkcjonowanie platformy CDE nadają danym organizacjom bądź osobom określone poziomy dostępu. (uprawnienia budowlane program) W związku z tym można wyróżnić: brak dostępu do danych platformowych obszarów, dostęp pozwalający na pobieranie i wyświetlanie dokumentów, poziom, pozwalający umieszczać dokumenty oraz poziom, który pozwala na edytowanie dokumentów oraz ich usuwanie. Stosowanie w praktyce tych poziomów pozwala ograniczyć do minimum ryzyko związane z niewłaściwym zastosowaniem informacji albo z przypadkową edycją bądź też usunięciem. Takie działanie pozwala łatwo zdiagnozować błędy, które czasami mogą się pojawić w związku z wymianą informacji. (uprawnienia budowlane kontakt)
Ograniczony dostęp do informacji w platformie CDE
Schemat działania polegający na ograniczeniu dostępu do informacji zapewnia przejrzystość ogólnego funkcjonowania platformy CDE. Zróżnicowanie w poziomach dostępów do danych zawartych w platformie jest dobrym rozwiązaniem. Nie każdy z członków projektowych procesów musi posiadać dostęp do każdej z informacji, jakie są zawarte na platformie. Zazwyczaj osoba, która zarządza platformom przypisuje konkretnym osobom poziom dostępu. Może to być na przykład menadżer informacji, który został zatrudniony na zlecenie inwestora, bądź wykonawcy generalnego inwestycji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że korzystając z modeli udostępnionych z IFC możemy za ich pomocą przesyłać zapytania, korzystając z formatu BCF. Taki format stwarza możliwości powiązania konkretnego zapytania z danym modelem IFC. (uprawnienia budowlane program)