fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Wymagania do podjęcia pracy

Cechy dobrego malarza to:

  • cierpliwość,
  • wytrzymałość fizyczna,
  • precyzja,
  • umiejętność współpracy,
  • samokontrola,
  • samodzielność.
malarz
malarz

Duża wydolność fizyczna kandydata na malarza jest niewątpliwie potrzebna w tym zawodzie. Osoba pełniąca ten zawód musi mieć sprawny układ równowagi, kostno-stawowy, mięśniowy. Powinien też mieć dobry wzrok i odznaczać się dużą starannością i dokładnością.  To nie są zbyt wymagające cechy jak na pracę w zawodzie opierającym się na fizyczności. Pewien orzeczony stopień niepełnosprawności nie stanowi tu często przeszkody do wykonywania pracy. Mogą oni wykonywać lżejsze pracy lub często nawet pracować jak inni pracownicy.

Przeciwwskazania do wykonywaniu zawodu malarza są następujące:

  • lęk wysokości,
  • problemy ze wzrokiem, w tym także daltonizm,
  • choroby skóry,
  • choroby układu oddechowego, w tym astma,

Kandydat podejmujący prace musi wykazać się posiadaniem aktualnych badań lekarskich raz ukończeniem szkolenia z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Warunki podjęcia pracy

Wymagania stawiane do pracy malarza nie są wygórowane pod względem wykształcenia. W zasadzie najważniejszą rolę odgrywa tu praktyka, więc jeśli osoba rozpoczęła pełnienie takiego zawodu w młodym wieku i ma duże doświadczenie to nikogo nie interesuje jaką szkołę skończył. W szkołą ogólnobudowlanych często spotyka się profil pod nazwą „technolog robót wykończeniowych”. To tu można zyskać wiedzę teoretyczną i praktyczną do pracy na stanowisku malarza. Dodatkowo warto odbyć szkolenia i kursy doszkalające. Są one organizowane np. przez Centrum Kształcenia Praktycznego.Po takich szkoleniach łatwiej zyskać zlecenia na wykonywanie płatnych robót.

 

Praca w różnym wieku

Pracę malarza można podjąć w dowolnym wieku. W tym zawodzie należy jednak się liczyć z brakiem możliwości awansu. Większe firmy często organizują brygady malarzy i wówczas na ich czele stoi brygadzista. W grę w tym zawodzie wchodzi również możliwość pracy na działalności jednoosobowej.

W zawodzie malarza coraz częściej spotkać można kobiety. Są one precyzyjne, dokładne i mają większy zmysł estetyczny. Najczęściej jednak spotyka się mężczyzn w wieku 20-45 lat. Praca dla starszych osób jest dosyć ciężka ze względu na ograniczenia fizyczne i słabszą wytrzymałość.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com