fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zaprawy zbite

W przypadku zapraw niezbyt urabialnych, przykładowo zbito-plastycznych zapraw cementowych, używa się murowania z nanoszeniem zaprawy za pomocą kielni na obrzeżne płaszczyzny cegieł. Pod rząd ściany umieszcza się zaprawy tyle ile jest wymagane do zapełnienia spoiny poziomej. Kolejno nanosi się zaprawę na styczną płaszczyznę cegły, jaką umieszcza się tak, by zaprawa ta zapełniła spoinę. Ta metoda bywa używana podczas prac w zimę, bo skutkuje ona jak najniższym czynnikiem wilgoci w ścianie. (uprawnienia budowlane kontakt)

Zaprawy niezbyt urabialne
Zaprawy niezbyt urabialne

Ściany szczelinowe potrzebują murowania z nanoszeniem zaprawy kielnią na obrzeżne płaszczyzny cegły, żeby nie zalewać zaprawą szczelin ocieplających. (uprawnienia budowlane 2021) Tak samo ściany z cegieł kratówek, sitówek czy dziurawek, trzeba rozmieścić tym sposobem na zaprawie zbito-plastycznej, żeby nie doprowadzić do wypełniania zaprawą luk cegieł.

Szykowanie zapraw

W tych czasach zaprawę w większości przypadków szykuje się mechanicznie. Samodzielne mieszanie zaprawa występuje już jedynie na niewielkich placach konstrukcyjnych czy małych remontach. Zaprawy wapienne miesza się samodzielnie w pojemniku umiejscowionym na równomiernym rzędzie piachu. Zaczynamy od wrzucenia do pojemnika wymaganej liczby ciasta wapiennego, a potem wlewa wodę i gracą wyrabia ciasto na mleko wapienne, do jakiego dodaje się piasek, nie przestając mieszać. Cement wlewa się do zrobionej już zaprawy wapiennej, jaką ponownie mieszamy. Niewielkie ilości cementu dla zjednolicenia konsystencji dolewa pracownik na miejscu pracy. (uprawnienia budowlane program)

Mechaniczne mieszanie zaprawy odbywa się w betoniarce bądź mieszarce. W naszym kraju wytwarza się mieszarkę do zapraw ZREMB ZM-150 i przydaje się ona do uszykowania rozbieżnych zapraw i reszty mieszanin, przykładowo masy szpachlowej. Mieszanie zachodzi w otwartym korycie z użyciem mieszadła łopatkowego. (akty prawne uprawnienia budowlane) Mieszarka wyposażona bywa w pojemnik zasypowy oraz dozownik. Mieszadło uruchamia silnik, a cała konstrukcja jest umieszczona na dwukołowym podwoziu. Aktywność mieszarki to 3m3/h, objętość zasypowa 150, okres mieszania jednego zarobu to około dwie bądź trzy minuty, siła silnika 2,8kW, a ciężar to prawie tona, bo 900 kg.

Mieszarki-gniotowniki

W innych krajach korzysta się z mieszarek-gniotowników. Są inne od tych naszych, bo mieszanie w nich zachodzi w pojemniku poziomym, który kręci się w inną stronę niż mieszadło. Do tego w tym pojemniku mieści się kołotok, który ma za zadanie rozkruszać grudki spoiwa oraz kruszywa. Zaprawa z takiej mieszarki wychodzi mocniej ścisła, przez to korzysta się z takich mieszarek zazwyczaj w pracach tynkarskich. W trakcie robienia ścian warto pamiętać, iż solidność zaprawy musi równać się z solidnością kamienia. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Niezbyt mocne kamienie naturalne i sztuczne da się spajać niemocnymi zaprawami. Kamienie o lepszej solidności muszą być nanoszone na zaprawy cementowe porządnych marek. Konsystencja zapraw korzystanych do murowania musi mieścić się w przedziale 6-3 cm wedle stożka pomiarowego.

Rząd wozówkowy

W rzędzie wozówkowej rozmieszcza się na początku kawałek zaprawy o rozpiętości 7-9cm poniżej zewnętrzną warstwę wozówek. Jako kolejny kawałek umieszcza się środkową warstwę wozówek, a potem wypełnia folę. Da się to zrobić na wcisk, czyli wlać w za dużej ilości zaprawę wśród obydwie warstwy wozówek, a potem wciskać w nią cegły i tak zapełnia się fola. (program egzaminu na uprawnienia) Inna metoda zapełniania bywa prostsza i dlatego jest bardziej popularna. Wśród dwie warstwy wozówek umieszcza się zaprawę, ale jedynie w takiej ilości, by zapełnić spoinę poziomą i na niej umieszczać cegły. Na końcu luźna zaprawa wypełnia spoiny pionowe. Dzięki temu spoiny bywają lepiej zapełnione, ale zwiększa to prawdopodobieństwo wilgotnego muru.

Podcinanie zaprawy za pomocą kielni używa się w przypadku zaprawa zbito-plastycznych albo niemocno urabialnych zaprawa cementowych. Metoda taka jest odmienna od wcześniejszego, bo przed cegłą kielnią usuwa się zaprawę i umieszcza ją na wozówkę cegły wcześniej umiejscowionej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com