Rodzaje zapraw
Wedle normy europejskiej PN-EN 988-2:2016-12 zaprawa murarska jest mieszanką co najmniej jednego spoiwa nieograniczonego, wody, kruszyw i specjalnych dodatków i domieszek. Całość przeznaczona jest do łączenia, układania i spoinowania wyrobów w murze i różnych elementach murowych. Zgodnie z Polską Normą PN-B-10104:2014-03 zaprawy murarskie dzieli się na kilka rodzajów. Najczęściej na: cementowe, wapienne i cementowo-wapienne. Tych ostatnich używa się najczęściej. Wszystkie dostarcza się na miejsce budowy w suchej postaci. (uprawnienia budowlane kontakt)
Stosowanie domieszek
Podczas wznoszenia wszelkich konstrukcji murowych z takich elementów jak bloczki betonowe, cegły, bloczki z betonu komórkowego itp., należy stosować materiał spajający. Są to najczęściej zaprawy murarskie ze specjalnym spoiwem mineralnym. Takie spoiwa określa norma europejska PN-EN 988-2:2016-12. Domieszki dodaje się w małych ilościach, maksymalnie 5% całości. Używa się ich w celu uzyskania specjalnych właściwości. Dodawane są przez producenta, te najczęściej poprawiają urabialności, wydłużają czas zachowania właściwości roboczych, czy też polepszają wytrzymałość i trwałość materiału. (uprawnienia budowlane 2022)
Prace murarskie
Wszelkiego typu prace murarskie należy realizować w temperaturze otoczenia od 5 do 25 stopni Celsjusza. Co jednak, gdy nie ma takiej możliwości, a pogoda nie sprzyja? Wykonywanie prac tego typu w temperaturze mniejszej niż 5 stopni Celsjusza łączy się z ryzykiem. W takiej sytuacji zaprawy mają spowolniony proces hydracji spoiwa cementowego, co sprawia wiele szkód. Najczęstsze problemy to: (program egzaminu na uprawnienia)
- słabsza wytrzymałość,
- pękanie spoin,
- uszkodzenia na tyle problematyczne, że przeprowadza się rozbiórkę.
Przy pracach na temperaturach poniżej zera proces hydracji może w pełni się zatrzymać. To wiąże się z zamarznięciem wody w zaczynie cementowym, a to prowadzi do bezpośredniej destrukcji struktury. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Metody prac w niskich temperaturach
Stosowanie różnych domieszek ma na celu zmniejszenie szkód, które mogą powstać w niskich temperaturach. Powstają jednak różne instrukcje prace murarskie w niskich temperaturach. Wedle nich powinny być prowadzone zgodnie z jedną z pięciu metod. Te metody to: (segregator egzamin ustny uprawnienia)
- zamrażanie,
- zimne składniki,
- podgrzewanie muru,
- murowanie w cielakach,
- zachowanie ciepła muru.