zaprawy suche cementowe
Zaprawy suche cementowe oraz cementowo-wapienne wykonywane są z cementu, suchego piasku i wapna hydratyzowanego lub palonego w proszku. Zwykłe zaprawy robi się w proporcjach, jakie są żądane przez odbiorcę. Do zapraw przeznaczonych na tynki szlachetne dokłada się pigmenty, kruszywo kamienne lub w niektórych przypadkach także łyszczyk. Zaprawy suche wapienne są tworzone z wapna w proszku (palonego bądź hydratyzowanego) oraz piasku o składzie wg. 20 – 25% wapna może być zastąpione sproszkowaną gliną. Takie zaprawy natomiast są mało wytrzymałe = marki od 2 do 4. Można do nich dodawać wilgotny piasek, co poprawia jakość produkcji. Zaprawy suche gipsowe są wykonywane z gipsu budowlanego i wysuszonego piasku przy dodaniu odrobiny wapna hydratyzowanego lub gliny, suchego środka opóźniającego wiązanie lub włosów bydlęcych ( tom III „Budownictwa ogólnego”). Takie zaprawy posiadają wytrzymałość marki od 15 do 50 i są zazwyczaj używane do tynków. uprawnienia budowlane kontakt
W sytuacji, w której kruszywo zaprawy suchej z cementem jest chociaż trochę wilgotne, zaleca się zużycie jej na budowie natychmiastowo. W przypadku przechowywania takiej zaprawy prowadzi do tworzenia grudek lub nawet to zniszczenia nieodwracalnego. (uprawnienia budowlane 2021)

charakterystyka zapraw fabrycznie suchych
W momencie w którym porównamy zaprawy fabrycznie suche z tymi uwodnionymi, widzimy ich zalety:
-jako bezwodne zapewniają oszczędność pieniężną na przewozie,
-mogą być przechowywane dłużej na budowie bez zepsucia, oczywiście jeśli spełnione zostaną wszystkie warunki ich przechowywania i będą suche. (uprawnienia budowlane program)
Zaprawy suche mają też wady:
-są wrażliwe na wilgoć,
-mają skłonność do rozdzielania składników, tak zwanej segregacji,
-są trudne do suszenia wilgotnego piasku w wytwórni,
-wymagają mieszania z wodą na budowie.
Jeśli chcemy uniknąć wymienionych wyżej sytuacji, musimy ograniczać wysokość spadania mieszaniny do 2 lub 3 metrów przy jej ładowaniu i rozładowywaniu. Ważne też jest, by w miarę możliwości, ograniczyć wstrząsy podczas transportu. Mieszanie zaprawy na sucho trwa około pięć minut i jest bardziej skomplikowane niż na mokro. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Zaprawy suche mogą być przygotowywane z takich spoiw suchych jak z gipsu, cementu, wapna palonego w proszku lub hydratyzowanego. To oto kruszywo musi być starannie wysuszone. Zaprawy fabryczne suche muszą cechować się jednorodnością mieszaniny, tak aby przy próbnym przesiewaniu próbek pobranych z wielu różnych miejsc z przywiezionej partii, odchyłki zawierały się w granicach nie większych niż +5% oraz wystarczającym czasem od rozmieszania z wodą do wiązania (zazwyczaj od 1 do 2 godzin.) segregator egzamin ustny uprawnienia
żużel
Kiedy spełnia wymagane normy i odpowiednie współczynniki zasadowości, po zmieleniu na mokro w młynie kulowym albo kołotoku z dodatkiem pobudzacza (aktywatora) w postaci wapna, cementu portlandzkiego lub gipsu i małej ilości soli kuchennej – daje spoiwo lub zaprawę gotową do użytku. Przy odpowiednim doborze surowców i dokładnym przemiale zaprawy betony wzbudzane mogą dojść do wytrzymałości na ściskanie rzędu 150 kg/cm2 i wyżej. Niektóre rodzaje żużla paleniskowego są idealne do produkcji zapraw wzbudzanych niższych marek.
Wyroby wykonane z zapraw wzbudzanych po wiązaniu ani trochę nie różnią się od tych zrobionych ze spoiw tradycyjnych. Produkcja owych spoiw i zapraw jest dobrze opłacalna, szczególnie na większych placach budowy, czyli tam gdzie mogą zostać użyte od razu. program egzaminu na uprawnienia
zaprawy wzbudzane
Zaprawy wapienne przygotowuje się niskich marek 2-4. W celu polepszenia urabialności i zapobieżenia rozdzielaniu składników wskazane jest 15-20% wapna zamienić przez glinę. Gotowe zaprawy wapienne mogą być przetrzymywane w ciągu kilkunastu dni; przed użyciem długo przetrzymywanej zaprawy należy ją powtórnie przemieszać ().
Zaprawy wzbudzane robione są z kruszywa, pobudzaczy (inaczej aktywatorów) i składnika wzbudzanego. Ten składnik jeśli jest odpowiednio zmielony, nabiera wraz z pobudzaczem właściwości spoiwa hydraulicznego. Jeżeli natomiast składnik wzbudzany jest tylko częściowo drobno zmielony, to jego ziarna pozostają w zaprawie jako kruszywo wypełniające. Czasami dzieję się tak, że tych ziaren jest taka ilość, że dodawanie piasku jest zbędne i się tego nie robi. Oprócz wymienionych składników mogą dodatkowo być dodawane domieszki uplastyczniające na przykład miałka glina.
Zaprawy wapienne są przygotowywane z niskich marek 2-4. Aby ulepszyć urabialność i zapobiec rozdzielaniu się składników wskazane jest 15 – 20% wapna zamienić na glinę. Taką gotową zaprawę można przechowywać nawet kilkanaście dni. Przed użyciem długo nie ruszanej zaprawy trzeba ją zamieszać.