Przyczyny występowania
W przypadku występowania glonów bierze się pod uwagę wiele różnych czynników. Są to głównie takie elementy jak: (uprawnienia budowlane program)
- Wilgotność ścian;
- Sąsiedztwo ze zbiornikami wodnymi;
- Bujna roślinność w okolicy;
- Sposób nakładania warstw na ściany zewnętrzne;
- Gęste zabudowy w sąsiedztwie;
- Przeróżne czynniki biologiczne i atmosferyczne;
- Nasłonecznienie;
- Zła cyrkulacja powietrza;
- Dobór materiałów;
- Izolację termiczną budynków;
- Zawilgocenie ścian.
Korozja biologiczna
Oprócz pogorszenia walorów estetycznych różnorodne mikroorganizmy niszczą budynek. Wchodząc w niego strukturę, wywołują tak zwaną korozję biologiczną materiałów. Powstaje ona przez związki organiczne wydzielane przez glony. Te niszczą strukturę tynku, powodują uszkodzenia i liczne pęknięcia. Same naloty również zatrzymują wodę, która wnika w uszkodzony budynek, powodując kolejne problemy. Siła zniszczeń jest zależna od rodzaju materiału, przepuszczalności pary wodnej, absorpcji wody. Dodatkowymi czynnikami będą warunki środowiska czy też intensywność różnorodnych zjawisk pogodowych i skażenia. Te wszelkie elementy powodują zniszczenie termoizolacyjności budynku, co prowadzi do pękania ścian i pojawiającej się pleśni. Ta wpływa nie tylko na konstrukcję, ale przede wszystkim na życie użytkowników i ich zdrowie. (uprawnienia budowlane 2022)
Wybór odpowiednich materiałów
Już tworząc budynek, należy zastanowić się nad przyszłymi problemami. Nie warto czekać, aż pojawią się grzyby czy glony. Te zagrażają użytkownikom, przez co trzeba z nimi walczyć. Usunięcie skażeń mikrobiologicznych jest bardzo drogie, dlatego lepiej zadbać o to wcześniej. Dobrze jest zakupić farby i tynki dekoracyjne posiadające odporność na te szkodliwe zjawiska. Posiadają one informacje o tym, że są odporne na korozję biologiczną, a w swoim składzie zawierają biocydy. Oznacza to, że w spoiwach dodane zostały różnego typu silikony, silany czy też silikaty. Wpływają one na przyczepność, przepuszczalność pary, reakcję na ogień, trwałość, absorpcję wody i przewodzenie ciepła. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Konserwacja budynków
Nawet najlepsze tynki czy farby nie działają wiecznie. Po kilku latach wymagana jest konserwacja. Polega ona na regularnych przeglądach, usuwaniu pierwszych skażeń, czyszczeniu elewacji oraz stosowaniu preparatów bioaktywnych. Dzięki temu całość może posłużyć przez wiele lat, bez dodatkowych obciążających właściciela budynku kosztów. (program egzaminu na uprawnienia)
Elewację najlepiej myć za pomocą specjalnej wody pod ciśnieniem. Dodaje się do niej detergent, a następnie wszystko usuwa się czystą wodą. Całość musi dokładnie wyschnąć. Dobrym pomysłem będzie też pomalowanie na nowo ścian, aby wzmocnić efekt. (akty prawne uprawnienia budowlane)