Zapobieganie odpadom ze stali
Patrząc pod kątem surowców należy zapobiegać sytuacjom, w których powstają odpady. (uprawnienia budowlane kontakt) Ma to miejsce m.in. w związku z wydłużeniem w produkcie cyklu życia czy w czasie jego napraw. Jeżeli już dojdzie do sytuacji, gdzie powstanie odpad należy zadbać o to, by był on przydatny do powtórnego zastosowania albo do przetworzenia go zgodnie z hierarchią, jaka została przyjęta odnośnie odpadów. Podejście to jest efektem wzrastającego nieustannie tempa konsumpcji naturalnych zasobów. OECD przypuszcza, że do roku 2060 zużycie globalne naturalnych zasobów ulegnie podwojeniu w stosunku do 2011 roku, w którym to wartość wynosiła 79 mld ton. Emisja związana z cieplarnianymi gazami w tym okresie ulegnie wzrostowi z poziomu 28 do wartości 50 mld ton CO₂.
Zużycie materiałów na przestrzeni lat
W latach od 2015 do 2018 zużycie w kraju niestopowego aluminium wzrosło do wartości 97,7%. (uprawnienia budowlane 2022) Wzrost dotyczył także innych materiałów, takich jak: sztuczne tworzywa – wzrost o 29,9%, hutnicze wyroby – wzrost o 38%, szkło float – wzrost o 28,2%, drewnopochodne materiały – wzrost o 25,6% przy wiórowych płytach a przy cemencie wzrost kształtował się na poziomie 21,7%. Branża budowlana w tych latach osiągnęła wzrost budowlano – montażowej produkcji o 23,2%. Koncepcja GOZ opiera się o przekonania, że powinna istnieć gospodarka przemysłowa na rynku, która z założenia będzie gospodarką odnawialną. Nadrzędnym jej celem jest zapewnienie przepływu surowców, który będzie efektywny. Trzeba zapewnić jej także energię pracy oraz informację tak, aby można było dokonać „odbudowania” zaangażowanych środowiskowych oraz ludzkich zasobów.
Gospodarka w Polsce
W Unii Europejskiej Polska gospodarka zajmuje szóste miejsce pod względem jej wielkości. W 2010 roku PKB W Polsce na jednego mieszkańca wynosiło aż 71% średniej Unii Europejskiej. Na ten moment boleśnie można odczuć skutki, które wynikają z tego, że naturalne zasoby wyczerpują się. Ich ceny oraz rosnąca zależność od zagranicznych dostawców wzrastają. Szczególnie cierpi na tym branża budowlana, która dodatkowo od kilku lat ma braki kadrowe. (uprawnienia budowlane program)
Przewidywania Unii Europejskiej
Unia Europejska przewiduje, że wdrażając założenia płynące z GOZ będzie można obniżyć emisję CO₂ do roku 2030 o 45 mln ton. Przedsiębiorstwa zyskają oszczędności na poziomie około 600 mld zł i w związku z tym będą mogły stworzyć około 580 tys. nowych stanowisk pracy. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Milowy kamień związany ze zrównoważonym wykorzystaniem naturalnych zasobów w branży budowlanej Unii Europejskiej stanowiło 7 podstawowe wymaganie w Rozporządzeniu CPR nr 305/2011. Mówi ono, że budowlane obiekty projektuje się, buduje i wyburza w taki sposób, aby można było zrównoważyć wykorzystanie naturalnych zasobów poprzez ich recykling albo ponowne użycie. Takie rozwiązanie ma zapewniać trwałość budynku a zastosowane materiały mają być przyjazne dla środowiska.