fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Co oznacza stwierdzenie funkcjonalny dom?

Funkcjonalny dom to przede wszystkim odpowiednio zaplanowany budynek, w  którym liczy się wygoda, komfort użytkowania, przemyślane rozwiązania technologiczne, wszystko dopasowane do potrzeb domowników. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

funkcjonalny dom
funkcjonalny dom

Wybierając projekt domu należy przemyśleć wiele różnorodnych sytuacji .Przede wszystkim dom powinien być tak usytuowany, by pomieszczenia takie jak salon, jadalnia były nasłonecznione przez większą część dnia. Dlatego umieszcza się je w południowo-zachodniej części domu. Łazienki i pomieszczenia techniczne mogą być usytuowane od północy lub północnego-zachodu, ponieważ nie muszą być już konieczne tak doświetlone. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Strefa dzienna i nocna

Bardzo dobrym, funkcjonalnym rozwiązaniem w nowoczesnym domu jest podział domu na sferę nocną i dzienną. W sferze dziennej wyróżniamy strefę otwartą, gdzie znajduje się kuchnia, salon, jadalnia, toaleta i pokój dla gości. W strefie nocnej wyróżniamy sypialnie, łazienkę i pokoje dzieci oraz garderobę. Strefę dzienną używa się najczęściej. Bardzo często przebywa się w kuchni jak również w salonie. (testy 2019 uprawnienia)

Kuchnia otwarta czy wydzielona?

Dla jednych kuchnia wydzielona z dużym stołem to dobre rozwiązanie. W ten sposób uzyskujemy oddzielne pomieszczenie, do którego nie będą zaglądać goście z salonu. Wiele osób wybiera również drugą opcję czyli kuchnię otwartą. (testy 2019 uprawnienia)

Nowoczesne technologie

Pojęcie funkcjonalny dom wiąże się również z nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w ich wnętrzach. Mowa tutaj np. o ogrzewaniu podłogowym, czujkach, które włączają się pod wpływem ruchu. Przykładem są również żaluzje czy rolety, które można uruchomić za pomocą pilota. Takie rozwiązania technologiczne ułatwiają funkcjonowanie w życiu. Mowa tutaj również o nowoczesnych sprzętach typu zmywarka, bezprzewodowy odkurzacz, czy nowoczesny ekspres do kawy. Propozycji na rynku jest wiele, oferowane są coraz nowsze modele, które zachwycają swoimi funkcjami.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com