fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zamurowanie w ścianie otworu

Otwór pozostały po drzwiach najprościej zamurować za pomocą takiego samego materiału, z jakiego wykonano ściany. Czasami zdarza się, że podczas przeprowadzania remontów rezygnujemy z jakiś drzwi pomiędzy danymi pomieszczeniami, ponieważ mamy inny pomysł na aranżację i zagospodarowanie wnętrza. W starym budownictwie pokoje często były przechodnie. To oznacza, że z jednego pokoju wchodziło się do kolejnego. Pomieszczenia w takim budownictwie zwykle nie były duże, co w obecnych czasach sprawia, że taki układ nie byłby akceptowalny. W czasie przeprowadzania remontów w budynku bardzo często wewnętrzną przestrzeń planuje się od nowa. Część ścian niekiedy wyburza się, a czasami przejścia między dawnymi pokojami planuje się zamknąć. W tym wypadku należy w pierwszej kolejności zlikwidować drzwi, a w dalszym etapie otwór pozostały w ścianie zamurować. ( uprawnienia budowlane )

Zamurowanie w ścianie otworu
Zamurowanie w ścianie otworu

Grubość ściany

Kiedy ściana, w jakiej znajduje się otwór drzwiowy, jaki chcemy zamurować posiada grubość standardową 12 cm i stworzona jest z cegły, w takim wypadku również najlepiej do tych prac użyć cegieł. Chociaż prace murarskie potrwają dłużej, to jednak w konsekwencji uzyska się przegrodę, która będzie jednorodna pomiędzy danymi pomieszczeniami. Dodatkowo pełne rodzaje cegieł bardzo dobrze izolują pod względem akustycznym, dlatego też ściana nie posiadająca otworu będzie w dużo mniejszym stopniu przenosić dźwięki. Warto jednak zaznaczyć, że do zamurowania otworu można zastosować także inny rodzaj materiału np. bloczki z komórkowego betonu czy bloczki silikatowe. Wewnętrzne ściany z ceramicznych pustaków wypełnić można także pustakami. (uprawnienia budowlane segregator)  

Murowanie krok po kroku

W pierwszej kolejności należy zdemontować z otworu drzwi oraz ościeżnice. Kolejno zamurowuje się otwór i nowy mur należy otynkować. Zespala się go także ze starą wyprawą. Ostatnim etapem jest pomalowanie ściany. Przed murowaniem koniecznie sprawdza się, z jakiego murowego materiału stworzono ścianę. Jest to ważne, ponieważ najprościej będzie ją wypełnić stosując te same elementy. Mur w tym wypadku będzie posiadać taką samą grubość. Takie działanie pozwoli także uniknąć kłopotów związanych z licowaniem nowego i starego murowego fragmentu. Ściana, w jakiej znajdowały się drzwi mogła wzniesiona zostać z komórkowego betonu, cegieł bądź ceramicznych pustaków. Drzwi dodatkowo mogły znajdować się w ścianie nośnej bądź działowej. Wszystkie te informacje pozwolą nam dobrać odpowiednie działania.  (uprawnienia budowlane testy) 

Przewiązanie murów

Chcąc wstawić nowy fragment muru w ścianę, jaka już istnieje koniecznym działaniem staje się tu przewiązanie obu tych części muru ze sobą. Kiedy pominiemy ta kwestię, może dojść do przykrych konsekwencji. W przypadku oparcia się całym ciałem o domurowany kawałek może on zupełnie rozsypać się i znajdzie się on na ziemi. Dobrym rozwiązaniem jest przewiązanie tych dwóch fragmentów w ten sposób, jak robi się to w czasie murowania. Kiedy mamy do czynienia ze ścianą wykonaną z cegły, pokusić się można niekiedy o wykucie w co drugim rzędzie połówek cegły, po dwóch ze stron otworu. Takie działanie pozwoli na wsunięcie nowych cegieł do wnęk i mur będzie posiadać dobre statyczne właściwości. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com