Zamknięty obieg gospodarki w branży związanej z tworzywowymi rurami
Producentów krajowych związanych z rurami tworzywowymi w sanitarnych systemach reprezentuje taka jednostka jak PRiK, czyli Polskie Stowarzyszenie Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych. Rozwijająca się gałąź przetwórczego przemysłu wiąże się z chęcią dbania o naturalne środowisko oraz z ograniczeniem ilości produkcyjnych odpadów. Komisja Europejska w marcu 2020 roku przyjęła od UE nowy plan działania odnośnie gospodarki zamkniętego obiegu. Plan ten ma dostosować gospodarkę europejską do przyszłości tzw. „zielonej”. Ma on także spowodować wzmocnienie konkurencyjności, z jednoczesną ochroną środowiska oraz zapewnieniem nowych praw dla konsumentów. (uprawnienia budowlane program)
Gospodarka obiegu zamkniętego
Gospodarka związana z obiegiem zamkniętym zakłada, że wszystkie elementy związane z produkcyjnym łańcuchem, czyli produkty, materiały, a także surowce mają zostać jak najdłużej w obiegu. Proces związany z wytwarzaniem odpadów natomiast ma zostać ograniczony do minimum. Przede wszystkim ten plan obejmuje przemysł związany ze sztucznymi tworzywami, który powinien jak najszybciej zostać przestawiony z liniowej gospodarki, na gospodarkę zamkniętego obiegu. W dużej mierze plastik nadal produkuje się ropy naftowej. Do użytku wprowadza się go jednokrotnie, a później zostaje on wyrzucony. To powoduje powstanie wielu problemów, polegających na marnotrawieniu surowców oraz przede wszystkim związanych z zaśmiecaniem naturalnego środowiska. (uprawnienia budowlane)
Producenci rur
Zarówno kanalizacyjne, jak i wodociągowe sieci ze sztucznych tworzyw znacząco wpłynęły na zrównoważony rozwój w sektorze związanym z publiczną użytecznością. (uprawnienia budowlane kontakt) Za pomocą systemu ze sztucznych tworzyw, które to dostarczają czystą wodę, gospodarują opadowymi wodami czy odprowadzają ścieki zmianie uległa jakość życia wielu milionów ludzi na całym świecie. Poszczególne rurowe systemy wykonane z tworzyw sztucznych PVC, PP czy PE mają dużo mniejszy wpływ na środowisko, niż systemy wykonane przy użyciu tradycyjnych materiałów. Wysoki poziom wydajności technologii związanej z produkowaniem rur sprawia, że jest ona prawie bezodpadowa. Odpady poprodukcyjne powstające w minimalnych ilościach można zwrócić do obiegu. (uprawnienia budowlane 2022)
Największy odpadowy emitent
Największym emitentem odpadów jest sektor związany z wyrobami ze sztucznych tworzyw, przeznaczonych do jednorazowego użytku. W związku z tym Parlament Europejski 5 czerwca 2019 roku przyjął dyrektywę, odnośnie pomniejszenia wpływu na naturalne środowisko niektórych produktów wykonanych ze sztucznych tworzyw. Popularnie dyrektywa ta jest znana pod nazwą Single Use Plastics. Zapisy w niej spowodowały, że do 3 lipca 2021 roku ze sklepowych półek zniknęły słomki plastikowe, niektóre pojemniki na żywność czy naczynia do jednorazowego użycia. Ze sklepów zniknęły także niektóre z pojemników przeznaczone na napoje. Działanie tej dyrektywy można fizycznie zauważyć w sklepach. Na półkach znajdziemy tego rodzaju rzeczy, jednak nie będą one już wykonane z plastiku, lecz z papieru, który jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem. (uprawnienia budowlane segregator )