Zalety modułowego budownictwa
Zalety płynące budownictwa modułowego wiążą się z samą ideą takiego budownictwa. Jest to przede wszystkim modułowość oraz możliwość stosowania konstrukcyjnych elementów o wysokiej jakości. To stwarza możliwość projektowania oraz tworzenia budynków o dowolnej wielkości oraz rozkładzie pomieszczeń. Łączenie oraz montaż kontenerów jest prosty, co pozwala na szybkie wykonanie budynku. W konsekwencji niesie to za sobą oszczędność pieniędzy oraz czasu. Jeżeli zachodzi taka konieczność można w bardzo prosty sposób zmniejszyć, bądź też zwiększyć budynek poprzez odłączenia albo dodanie kontenerów. Cały budynek może zostać także przeniesiony do innego miejsca. (uprawnienia budowlane kontakt)
Plusy budownictwa w systemie modułowym
Do najważniejszych plusów budowania w modułowym systemie zaliczamy szybkość z jaką przebiega budowa co sprawia, że inwestycja szybciej się zwraca. Budowa jest precyzyjna w związku z kontrolowanymi warunkami oraz przyjazna dla naturalnego środowiska. Konstrukcja wykonana w modułowym systemie cechuje się trwałością oraz elastycznością w kształtowaniu budynku. Jej jakość gwarantują kontrole przeprowadzane w produkcyjnych fabrykach, a optymalizacja materiałów powoduje, że ilość odpadów jest w znacznym stopniu ograniczona. Warto dodać w tym miejscu, że modułowe budownictwo posiada zoptymalizowane wymiary, czyli długość może wynosić do 18 metrów, wysokość do 4,2 metrów a szerokość może kształtować się na maksymalnym poziomie 5,5 metrów. (uprawnienia budowlane 2022)
Parametry modułowych elementów
Modułowe elementy posiadają dobre parametry, co wynika z tego, że są one wytwarzane w warunkach kontrolowanych. O ich jakość dbają specjaliści, a sama produkcja ma charakter powtarzalny, przy wykorzystaniu nowoczesnych materiałów oraz technologii. To wszystko sprawia, że zostają tu wyeliminowane projektowe błędy, które są kosztowne. Obiekty tworzone z zastosowaniem prefabrykatów wpływają na zmniejszenie się eksploatacyjnych kosztów. Wpływ na to ma użycie energooszczędnych rozwiązań np. pomp ciepła czy fotowoltaicznych paneli. Każda z przestrzeni zostaje odpowiednio zaizolowana i nie ma cieplnych mostków. Obecnie na terenie Polski modułowe budownictwo ma dynamiczny rozwój i może być ono skuteczną odpowiedzią na obecne zapotrzebowanie społeczeństwa, w związku z deficytami w budowlanych zasobach. (uprawnienia budowlane)
Trend związany z modułowym budownictwem
Modułowe budownictwo powstaje z przestrzennych prefabrykatów jest rozwiązaniem, które stosuje się coraz częściej na terenie wielu europejskich państw. (uprawnienia budowlane segregator ) Trend ten obserwuje się także u nas, na terenie Polski. Patrząc pod kątem funkcjonalnym takie budynki w żadnym stopniu nie odbiegają od standardów, jakie zostały ogólnie przyjęte. Budownictwo modułowe spełnia wszystkie normy związane z bezpieczeństwem, które dodatkowo są dostosowane do obowiązujących przepisów BHP i wymagań odnośnie cieplnej izolacyjności. Dopasowanie obejmuje również zagadnienia związane z akustyką oraz z przeciwpożarową ochroną takiego budynku. Montowanie takich elementów na budowie wymaga, aby zastosować do tego celu dźwigi, które mają duży wysięg oraz nośność. Modułowe domy posiadają pewne rodzaje ograniczeń w architektonicznym kształtowaniu. Jeżeli będą powstawać większe osiedla w tym systemie, może dojść do architektonicznej monotonii. (uprawnienia budowlane program)