fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Zalety fugi epoksydowej. Jak usunąć fugę?

Usuwanie fugi ze szczelin między płytkami nie należy do łatwych zadań. Wymaga dużej dokładności, aby nie uszkodzić płytek. Podpowiemy ja ułatwić sobie wykonanie tego zadania, tak by nie uszkodzić glazury.
Spoina epoksydowa uzyskuje pełna wytrzymałość po 14 dniach. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane) Po tym czasie fuga jest wytrzymała i mocno związana z płytkami. Jest odporna na działania mechaniczne oraz na związki chemiczne. Dlatego próba usunięcia jej może być problematyczna i ryzykowna, ponieważ można łatwo uszkodzić płytki.

Zalety fugi epoksydowej. Jak usunąć fugę?
Zalety fugi epoksydowej. Jak usunąć fugę?

Jakie zalety ma fugą epoksydowa?

Spoiwem tej fugi jest żywica epoksydowa. (uprawnienia budowlane) Dzięki temu fuga jest wodoszczelna i odporna na wiele środków chemicznych. Jest tez odporna na działanie wody pod wysokim ciśnieniem. Spoinę epoksydowa stosuję się szczególnie w kuchni, łazience, na basenie i w miejscach narażonych na kontakt z wodą. Z uwagi na to, że fuga epoksydowa jest wodoszczelna, nie powinno stosować się na zewnątrz ponieważ nie odprowadza wilgoci.
Fugę epoksydową najczęściej usuwa się z pomocą szlifierki z cienką tarczą. Mechaniczne zeskrobywanie fugi jest jednak bardzo niebezpieczne, ponieważ można łatwo uszkodzić płytki. Dlatego praca ta wymaga czasu i precyzji. (uprawnienia budowlane testy)

Usuwanie fugi opalarką elektryczną

Świetnym narzędziem do usunięcia fugi epoksydowej jest opalarka elektryczna. Rozwiązanie to jest zdecydowanie bardziej bezpieczne niż w przypadku szlifierki kątowej. Wysoka temperatura powoduje, że fuga robi się miękka i plastyczna. Wtedy można ją usunąć ze szczelin, wydłubując cienkim narzędziem.
Jednak należy uważać, ponieważ niektóre płytki mogą być wrażliwe na wysoka temperaturę. Aby się upewnić, że jest to całkowicie bezpieczne rozwiązanie, należy wykonać próbę w miejscu mało widocznym tak by ewentualne usterki nie były widoczne. (segregator uprawnienia budowlane)
Podgrzewając fugę należy co chwilę kontrolować jej twardość. Ważne by nie doprowadzić do przegrzania fugi i płytek. Co więcej nie wolno narażać płytek na drastyczne zmian temperatur . Mocne podgrzewanie opalarką z niewielkiej odległości, a następnie zwilżanie jej zimna woda może doprowadzić do pęknięcia płytek.

Środki chemiczne, a fuga epoksydowa

Okazuję się, że fuga epoksydowa jest odporna na działanie wielu środków chemicznych. Dlatego też obecnie nie mam preparatów które umożliwiłyby łatwo i szybka usunąć fugę. Na rynku są jedynie środki do usuwania pozostałości po fudze epoksydowej, jednak nie jest to takie łatwe, ponieważ aplikację trzeba wielokrotnie powtarzać by całkowicie ja usunąć. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com