Zadatek
Czy się różni zaliczka od zadatku. Zaliczka to pewna kwota, którą wpłaca się na poczet przyszłych należności. Należności te wynikają głównie z zawarcia umowy o kupnie lub sprzedaży nieruchomości.W Kodeksie Cywilnym nie istnieje pojęcie zaliczki. Ewentualny więc zwrot tej kwoty wynika z ogólnych przepisów o wykonywaniu umów wzajemnych. Dlatego też umieszczenie zaliczki na poczet przyszłej nieruchomości nie stanowi zbyt dobrego zabezpieczanie dla wpłacającego. Sprzedawca danej nieruchomości może w każdej chwili sprzedać ją osobie, która chce zapłacić więcej i od umowy z poprzednim kontrahentem zwyczajnie odstąpić. Nie poniesie wówczas żadnych konsekwencji. (program do nauki na uprawnienia architektoniczne)
Zadatek
W przeciwieństwie do zaliczki pojęcie zadatku jest już unormowane poprzez Kodeks Cywilny. Zwrot zadatku reguluje art. 394.Artykuł ten mówi o tym, że jeśli jedna ze stron nie zachowuje warunków umowy to druga może od niej odstąpić zachowując zadatek. Jeśli druga strona sama uiszczała zadatek to może wystąpić o jego zwrot jako podwojoną wartość zadatku. Może zdarzyć się również sytuacja, że sprzedający zadatek taki odda nie zwiększając jego sumy. Sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy umowa nie dojdzie do skutku i :
- żadna ze stron nie jest temu winna
- odpowiedzialne są za to dwie strony
- umowę rozwiązano na podstawie postanowienia sądowego. (segregator z aktami prawnymi)
Zadatek należy zwrócić na podstawie zapisów w umowie przedwstępnej. Dokument ten może być modyfikowany przez obie strony w zależności od potrzeb. Oczywiście druga strona musi wyrazić zgodę na zaproponowane warunki. Za termin zwrotu zadatku uważa się datę odstąpienia od umowy przedwstępnej którą obie strony podpisały. (uprawnienia budowlane 2019).
Zadatek a zaliczka według prawa
Kodeks Cywilny znajduje zastosowanie dopiero wówczas, gdy umowa przedwstępna nie zawierała jasnych i zrozumiałych procedur co do wysokości zwrotu zadatku. Ubieganie się o zwrot zadatku w wysokości podwojonej jego wartości ma charakter terminowy.Co to znaczy w praktyce? Znaczy to, że strona ma określony czas na ubieganie się przed sądem o zwrot zadatku w podwojonej wartości. Dotyczy to jedynie przypadków, w które strona nie chce zwróci.W sytuacji takiej stosuje się zapisy Kodeksu Cywilnego o przedawnieniu. Zgodnie z art. 118 termin przedawnienia wynosi 10lat. (egzamin ustny dla specjalności architektonicznej)