fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zabudowa szeregowa i bliźniacza

Z racji na niższe koszty budowy i eksploatacji  zabudowy szeregowe i bliźniacze cieszą się dużą popularnością.

Zabudowa szeregowa i bliźniacza
Zabudowa szeregowa i bliźniacza

Zabudowa szeregowa

Czym właściwie jest dom szeregowy? Zabudowa polega na łączeniu kilku lub kilkunastu domów w rozbudowane segmenty. Budynki połączone są ze sobą ścianami bocznymi –  tworzą przednią i tylną elewację. Przeważnie na froncie domów znajdują się drzwi wejściowe i garaże. Natomiast na tyłach segmentu wydzielone są ogródki. każdy posiada własne, osobne wejście do domu i prywatną, ogrodzoną działkę. Do części wspólnych należy droga dojazdowa. We wnętrzu domu szeregowego najczęściej mamy do czynienia ze schematem, gdzie parter przeznaczony jest na salon z kuchnią. Wyjście prowadzi na ogród/taras, natomiast na piętrze znajdują się część pokoje sypialniane. Dom w zabudowie szeregowej to idealna opcja dla osób, które są zmęczone życiem w blokowisku. A jednocześnie dla tych którzy szukają tańszej opcji od domu wolnostojącego. Jakie są zalety takiej zabudowy? Przede wszystkim niskie koszty eksploatacji – połączenie ścian budynków znacznie poprawia warunki termiczne, a lepsze parametry cieplne domów wiążą się z  niższymi rachunkami za ogrzewanie. Osobne wejście do domu i własny ogród dają mieszkańcom poczucie intymności i pozwalają poczuć się jak we własnym domu. Natomiast bliskość sąsiadów zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Dlaczego warto wybrać dom w szeregowcu?

Mieszkańcy szeregowców tworzą wspólnotę. Właściciele takiego domu mogą poczuć komfort i wysoki standard własnego życia – własny ogród, co najmniej dwie kondygnacje, piwnica i garaż. Osiedla domów szeregowych są najczęściej zlokalizowane na terenach miejskich, mają zatem zwykle dobre połączenie z centrum miasta. Z drugiej strony zabudowa szeregowa ma też pewne wady – takie domy projektuje się jako pewien zespół, co wiąże się z tym, że nie mamy wpływu na układ budynku. Zazwyczaj nie można zmieniać projektu – wielkości czy choćby układu wnętrza, aby dostosować dom do własnych potrzeb. Wiąże się z tym także ograniczona liczba możliwych wariantów rozplanowania funkcji pomieszczeń. Kolejnym aspektem jest problem z doświetleniem pomieszczeń –  wynika on z tego, że dom jest ograniczony dwiema ścianami konstrukcyjnymi bez okien, dlatego pomieszczenia centralne ( tj. klatka schodowa i łazienka) są ciemne. Dom szeregowy trudno również  rozbudować czy na przykład zaadaptować na pełnowartościowy dom wielopokoleniowy, ponieważ na ogół nie ma możliwości zaprojektowania oddzielnego wejścia.

https://uprawnienia-budowlane.com/atrakcyjne-miejsca-dla-inwestorow/

Dom bliźniak

Zabudowa bliźniacza natomiast to dwa, identyczne segmenty budynku, mające jedną ścianę wspólną. Główną zaletą takich budynków jest większa w porównaniu do szeregowców powierzchnia ogrodu i niższa cena budowy od domu wolnostojącego. Obecność sąsiada wiąże się z większym bezpieczeństwem np. gdy wyjeżdżamy na wakacje. Wspólna ściana powoduje również obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem, ale z drugiej strony  wiąże się z hałasem. Problemy mogą pojawić się również w przypadku remontów: wymiany dachu czy odnowienia elewacji budynku. Inwestycja w zabudowę bliźniaczą ogranicza także możliwość rozbudowy nieruchomości.

https://uprawnienia-budowlane.com/zabudowa-wielorodzinna-a-plac-zabaw/

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com