fbpx
Przejdź do treści
program
Uprawnienia Budowlane

Zabudowa szeregowa i bliźniacza

Z racji na niższe koszty budowy i eksploatacji  zabudowy szeregowe i bliźniacze cieszą się dużą popularnością.

Zabudowa szeregowa i bliźniacza
Zabudowa szeregowa i bliźniacza

Zabudowa szeregowa

Czym właściwie jest dom szeregowy? Zabudowa polega na łączeniu kilku lub kilkunastu domów w rozbudowane segmenty. Budynki połączone są ze sobą ścianami bocznymi –  tworzą przednią i tylną elewację. Przeważnie na froncie domów znajdują się drzwi wejściowe i garaże. Natomiast na tyłach segmentu wydzielone są ogródki. każdy posiada własne, osobne wejście do domu i prywatną, ogrodzoną działkę. Do części wspólnych należy droga dojazdowa. We wnętrzu domu szeregowego najczęściej mamy do czynienia ze schematem, gdzie parter przeznaczony jest na salon z kuchnią. Wyjście prowadzi na ogród/taras, natomiast na piętrze znajdują się część pokoje sypialniane. Dom w zabudowie szeregowej to idealna opcja dla osób, które są zmęczone życiem w blokowisku. A jednocześnie dla tych którzy szukają tańszej opcji od domu wolnostojącego. Jakie są zalety takiej zabudowy? Przede wszystkim niskie koszty eksploatacji – połączenie ścian budynków znacznie poprawia warunki termiczne, a lepsze parametry cieplne domów wiążą się z  niższymi rachunkami za ogrzewanie. Osobne wejście do domu i własny ogród dają mieszkańcom poczucie intymności i pozwalają poczuć się jak we własnym domu. Natomiast bliskość sąsiadów zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Dlaczego warto wybrać dom w szeregowcu?

Mieszkańcy szeregowców tworzą wspólnotę. Właściciele takiego domu mogą poczuć komfort i wysoki standard własnego życia – własny ogród, co najmniej dwie kondygnacje, piwnica i garaż. Osiedla domów szeregowych są najczęściej zlokalizowane na terenach miejskich, mają zatem zwykle dobre połączenie z centrum miasta. Z drugiej strony zabudowa szeregowa ma też pewne wady – takie domy projektuje się jako pewien zespół, co wiąże się z tym, że nie mamy wpływu na układ budynku. Zazwyczaj nie można zmieniać projektu – wielkości czy choćby układu wnętrza, aby dostosować dom do własnych potrzeb. Wiąże się z tym także ograniczona liczba możliwych wariantów rozplanowania funkcji pomieszczeń. Kolejnym aspektem jest problem z doświetleniem pomieszczeń –  wynika on z tego, że dom jest ograniczony dwiema ścianami konstrukcyjnymi bez okien, dlatego pomieszczenia centralne ( tj. klatka schodowa i łazienka) są ciemne. Dom szeregowy trudno również  rozbudować czy na przykład zaadaptować na pełnowartościowy dom wielopokoleniowy, ponieważ na ogół nie ma możliwości zaprojektowania oddzielnego wejścia.

Dom bliźniak

Zabudowa bliźniacza natomiast to dwa, identyczne segmenty budynku, mające jedną ścianę wspólną. Główną zaletą takich budynków jest większa w porównaniu do szeregowców powierzchnia ogrodu i niższa cena budowy od domu wolnostojącego. Obecność sąsiada wiąże się z większym bezpieczeństwem np. gdy wyjeżdżamy na wakacje. Wspólna ściana powoduje również obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem, ale z drugiej strony  wiąże się z hałasem. Problemy mogą pojawić się również w przypadku remontów: wymiany dachu czy odnowienia elewacji budynku. Inwestycja w zabudowę bliźniaczą ogranicza także możliwość rozbudowy nieruchomości.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.