Wzmocnienie fundamentu za pomocą naturalnych kamieni
Podczas każdego z kompleksowych remontów budynku zwiększa się obciążenie, jakie przekazywane jest na grunt oraz fundament. Obciążenie dodatkowe konstrukcji budynku wynika z tego, że zmienia się typ stropu. Drewniany strop zastępuje się monolitycznym stropem bądź żelbetowym. Zmianie ulega również niekiedy sposób zagospodarowania poddasza na użytkowe cele. Do takich sytuacji dochodzi również przy budynkach, które posiadają kamienne fundamenty. Chcąc przygotować fundament, aby przenosił większe obciążenia poszerza się je, a czasami podbija. Poszerzenie ma także miejsce, kiedy chce się zachować obecną nośność zniszczonych w związku z działaniem środowiskowych czynników konstrukcji. (uprawnienia budowlane kontakt)
Nowe obiekty z kamiennym fundamentem
Przy nowo wznoszonych obiektach także projektuje się fundamenty z naturalnego kamienia. Chęć ich zastosowania wynika czasami z utrzymaniem stylu lokalnego architektury. Takie elementy jednak nie są budowane z zastosowaniem dużych głazów. Wykonuje się je jako żelbetowe konstrukcje, a zewnętrzne powierzchnie, jakie są widoczne formuje się kamieniami. Potocznie nazywa się je fundamentami z kamienną oblicówką. Z wyglądu są one bardzo podobne do fundamentów kamiennych. Zasadnicza różnica jest taka, że konstrukcją nośną jest tu beton, a nie kamienie. Nowoczesne fundamentowe konstrukcje z kamieniem wykazują lepsze przystosowanie do funkcjonowania w gruntowych warunkach na danym obszarze. (uprawnienia budowlane 2022)
Poszerzanie fundamentów
Poszerzanie fundamentu może przyjmować różny charakter, który zależy od lokalizacji budynku oraz od warunków związanych z jego posadowieniem. Kiedy budynek zlokalizowany jest w sąsiedztwie fundamentów przyległego obok budynku, w takim wypadku wykonuje się jednostronne poszerzenie. Jest to spowodowane tym, że nie ma tu dostępu do ławy od dwóch stron. Kiedy dostęp do ławy występuje z dwóch stron, w takim wypadku można poszerzyć fundament obustronnie, choć jednostronne poszerzenie jest bardziej zalecane. Czasami trzeba wykonać głębsze posadowienie danego budynku. W tym celu należy zrobić fundamentowe podbicie. Mając do czynienia z fundamentami z kamienia, najlepszym sposobem na jego pogłębienie jest stworzenie dwustronnych pali, które wierci się pod kątem. (uprawnienia budowlane program)
Elewacje z kamienia
Elewacyjne okładziny wykonywanie z kamienia naturalnego są bardzo chętnie stosowane przez architektów oraz inwestorów. Bardzo duży wpływ na takie decyzje ma charakter tego materiału. (program egzaminu na uprawnienia) Za pomocą różnych kamieni elewacja może stać się regularna i jednolita, albo też może się zmieniać w związku z licznymi przewarstwieniami i żyłami, które pojawiają się w płytach. To sprawia, że tworzy się gra barw, która nie jest jednolita i powstają kontrasty. Kamienne okładziny bardzo często stosuje się ze względu na ich trwałość oraz ponadczasowość. Po wielu latach użytkowania takiej elewacji można przywrócić blask elewacji i pierwotny jej efekt. To przemawia za tym, że wielu inwestorów i architektów interesują się elewacjami z kamienia i chętnie je stosuje. (segregator egzamin ustny uprawnienia)